
Процесът по приемане на новия самолет F-16 в България продължава, като въпреки че самолетът е на българска земя, той още не е готов за полет. Командирът на ВВС ген. Николай Русев увери, че техническата проверка е в ход, като отклонение в една от системите няма да попречи на финалното приемане.
„Самолетът няма да лети, докато всички процедури не бъдат изпълнени и не сме напълно сигурни в неговата безопасност“, заяви той.
По думите на Русев, F-16 ще бъде приет едва когато премине през пълния процес на техническо и летателно приемане, който е задължителен за осигуряване на пълната му готовност за експлоатация. „Работим с американските партньори от 'Локхид Мартин' и ВВС на САЩ, които ни помагат да усвоим новата авиационна техника“, добави той.
Междувременно, ВВС на България продължават да работят върху усвояването на самолета и отстраняване на отклонението в системата. Ген. Русев подчерта, че допълнителни рискове за пилотите няма да бъдат допуснати и самолетът ще бъде пуснат в полет, когато всички тестове и проверки бъдат завършени успешно. "Не бързаме, ще го пуснем само когато всичко е напълно безопасно", уточни той.
От своя страна, адмирал Емил Ефтимов акцентира, че постигането на пълни оперативни способности за F-16 е сериозно предизвикателство и изисква време. „Това е не само въпрос на техника, но и на интеграцията на нашите ВВС в общата система за ПВО на НАТО“, обясни той.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов напомни, че изборът на самолета F-16 и сключването на договора са били извършени с участие на различни държавни институции, а средствата за подготовка на инфраструктурата и за гаранции са осигурени още при подписването на споразумението със САЩ.
Така че макар F-16 да е на българска земя, той ще остане на земята за известно време, докато не премине през всички необходими тестове и проверки. Ще бъде готов за полет, но само когато всички етапи от процедурата бъдат изпълнени до последната подробност.