
На 30 април Украйна и Съединените щати подписаха дългоочаквано споразумение за минерални ресурси, с което се създава съвместен инвестиционен фонд в Украйна, съобщи първият вицепремиер Юлия Свириденко.
„Благодарна съм на всички, които работиха по споразумението и го направиха по-смислено. Сега документът е такъв, че може да гарантира успех и за двете страни – Украйна и Съединените щати“, заяви Свириденко, цитирана от Kyiv Independent.
Свириденко пътува до Вашингтон на 30 април, за да подпише рамковото споразумение от името на Украйна. Документът беше подписан съвместно с министъра на финансите на САЩ Скот Бесент.
Подписването на споразумението идва след месеци на напрегнати преговори, които на моменти се изостриха. САЩ и Украйна трябваше да подпишат сделката още в края на февруари, но планът пропадна след известния спор в Белия дом между президента Володимир Зеленски и американския президент Доналд Тръмп.
Американските представители представиха споразумението като знак за трайната подкрепа на Вашингтон за Украйна.
„Това споразумение изпраща ясен сигнал към Русия, че администрацията на Тръмп е ангажирана с мирен процес, основан на свободна, суверенна и просперираща Украйна в дългосрочен план“, заяви Бесент в прессъобщение на Министерството на финансите на САЩ.
Той добави, че нито едно лице или държава, финансирали или снабдявали руската военна машина, няма да може да се облагодетелства от възстановяването на Украйна.
Малко преди подписването, премиерът Денис Шмигал обяви, че украинското правителство е одобрило споразумението.
„Благодарение на тази сделка ще можем да привлечем значителни ресурси за възстановяване, да стартираме икономически растеж и да получим най-нови технологии от партньори и стратегически инвеститор от САЩ“, каза Шмигал.
Значението на сделката
Сделката между САЩ и Украйна за създаване на съвместен инвестиционен фонд за минерални ресурси, подписана на 30 април 2025 г., има стратегическо, икономическо и геополитическо значение.
Първо, има икономическо значение. Фондът ще канализира американски инвестиции в украинската икономика, особено в добива на критични суровини, нефт и газ. САЩ се ангажират да осигурят съвременни технологии и ноу-хау за развитие на минната и енергийната индустрия. Споразумението не създава нови дългове за Украйна – фондът се финансира от бъдещи приходи от новоиздадени лицензи, а не от бюджета.
Има и геополитическо и стратегическо значение. Създава изолация на Русия – всяко лице или субект, свързан с руската военна машина, е изключен от участие в проектите, което цели да ограничи руското икономическо влияние. Според САЩ, сделката изпраща сигнал към Москва за непоклатимата подкрепа на Вашингтон към украинския суверенитет. Докато не дава директни гаранции за сигурност, сделката формализира стратегическо партньорство, което може да бъде основа за по-тясно военно-икономическо сътрудничество.
Има фокус върху реконструкцията. Фондът е ключов елемент в усилията за следвоенно възстановяване на Украйна, особено на индустриалните региони с ресурсен потенциал. Украйна запазва пълен контрол върху подземните ресурси, инфраструктурата и стратегическите предприятия (напр. „Енергоатом“, „Укрнафта“). Паритетното управление между Киев и Вашингтон дава възможност за прозрачност и баланс, което може да укрепи доверието на международни инвеститори.
Според украинското правителство, сделката не нарушава конституцията, нито европейските ангажименти на страната. За да влезе окончателно в сила, рамковото споразумение трябва да бъде ратифицирано от Върховната рада (украинския парламент).
Фонд за възстановяване и суверенитет върху ресурсите
Създаденият „Фонд за инвестиции във възстановяването“ ще бъде управляван съвместно от Киев и Вашингтон на паритетен принцип, като и двете страни ще правят вноски в него. Според Шмигал бъдеща военна помощ от САЩ ще може да се счита за принос към фонда, но помощта, получена преди подписването, няма да бъде зачетена.
„Споразумението не предвижда никакви дългови задължения“, подчерта премиерът.
Украйна ще запази пълен контрол върху подземните ресурси, инфраструктурата и природните богатства, допълни той. Освен това фондът няма да възпрепятства европейската интеграция на страната.
Свириденко потвърди тези клаузи и в публикация в социалните мрежи, като уточни, че държавните компании като „Енергоатом“ и „Укрнафта“ ще останат държавна собственост и споразумението не противоречи на украинската конституция.
Тя обясни, че фондът ще се финансира изключително от приходи от новоиздадени лицензи:
„Говорим за 50% от средствата от нови лицензи за проекти в областта на критичните суровини и нефт и газ, които ще постъпят в бюджета след създаването на Фонда“, написа тя.
„Приходи от вече стартирани проекти или планирани бюджетни приходи не влизат във Фонда. Споразумението визира бъдещо стратегическо сътрудничество.“
Приходите и вноските във фонда няма да бъдат облагани с данъци нито в Украйна, нито в САЩ.
В рамките на споразумението, САЩ ще подпомогнат привличането на допълнителни инвестиции и технологии за Украйна.
Без гаранции за сигурност и Запорожката АЕЦ
Според Washington Post, който прегледа последната версия на споразумението, документът не съдържа конкретни гаранции за сигурността на Украйна, а само потвърждение на „дългосрочно стратегическо партньорство“ и подкрепа за сигурността, просперитета и възстановяването на страната, както и интеграцията ѝ в световната икономика.
Washington Post също така отбеляза, че в споразумението не се споменава нищо за окупираната от Русия Запорожка АЕЦ, въпреки че по-рано американски представители са заявявали, че може да се търси контрол върху централата като част от бъдещо мирно споразумение.
Премиерът Шмигал заяви, че след подписването, рамковото споразумение ще бъде внесено за ратификация в украинския парламент (Върховната рада).
По данни на Financial Times, в последния момент на 30 април се появили спорове около финалните клаузи, които за малко да провалят подписването на сделката.
ФрогНюз