НОВИНИ


Път към Палестина: Великобритания и Франция в преговори за международно признаване

2 2157 01.05.2025
Път към Палестина: Великобритания и Франция в преговори за международно признаване
Дейвид Лами БГНЕС

Великобритания води преговори с Франция и Саудитска Арабия за признаване на палестинска държава по време на предстояща през юни конференция, организирана от двете страни с цел да се запази политическият път към решение с две държави в Близкия изток. Това съобщи британският външен министър Дейвид Лами.


С изказването си Лами за първи път официално потвърди, че се води диалог с Франция по въпроса за възможно признаване на Палестина в контекста на конференцията.





Признаване от две постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН би имало сериозен политически отзвук, но пред подобна стъпка стоят редица дипломатически предизвикателства. Сред тях са необходимостта от по-голяма яснота относно конкретните френски предложения и въпросът дали признаването би могло да бъде част от реален процес към решение с две държави — нещо, на което Израел се противопоставя категорично.

 

Пред комисията по международни отношения в Камарата на лордовете, Лами заяви, че Обединеното кралство иска да предприеме тази стъпка в момент, когато тя ще има реален ефект на място, а не просто символично значение. Той изрази съжаление, че скорошните действия на някои европейски държави — които признаха Палестина — не са постигнали конкретни резултати.

 

Когато му бе напомнено, че вече 160 държави са признали палестинската държавност, включително неотдавна Испания, Норвегия и Ирландия, Лами заяви:

 

„Никой няма право на вето върху това кога Великобритания ще признае палестинската държава. Винаги сме подчертавали, че признаването не е самоцел. Предпочитаме то да бъде част от реален процес, водещ към две държави“.


Той допълни, че президентът Макрон нееднократно се е изказвал по темата, включително съвместно със Саудитска Арабия, и потвърди, че в момента се водят разговори с двете страни.

 

Лами сподели, че в неотдавнашни разговори с Катар е подчертал, че всяко устойчиво решение изисква Хамас да се оттегли от управлението в Газа, а ръководството му най-вероятно да напусне региона и да се установи в трета страна. Той допълни, че трябва да се осъществи пълен процес на демилитаризация, подобен на този след Споразумението от Разпети петък в Северна Ирландия.

 

„Неприемливо е някой народ да живее без държава по-дълго, отколкото аз съм жив“, отбеляза Лами.


Той призна, че ускореното разширяване на израелските селища подкопава възможността за осъществяване на решението с две държави и нарече нивата на насилие от страна на заселници „шокиращи“.

 

Само през последната година са изградени 59 нови незаконни поста на Западния бряг, докато средното годишно ниво през последните 25 години е било 7.





Спекулациите около темата се засилиха след завръщането на Макрон от Египет на 9 април, когато той заяви, че Франция вероятно ще признае Палестина по време на конференцията през юни. Това би било първото признаване от страна на държава от Г-7.

 

По-късно Макрон уточни, че такава стъпка цели да предизвика верижна реакция от други признавания, включително признаване на Израел от страни, които още не са го сторили. Тези изказвания дават възможност Франция да се оттегли от ангажимента си, ако процесът не набере скорост.

 

Впоследствие израелският премиер Бенямин Нетаняху се е обадил на Макрон, за да го предупреди, че признаването на Палестина ще бъде победа за Хамас и Иран.

 

Очаква се Доналд Тръмп да посети Саудитска Арабия този месец, където Рияд със сигурност ще му повтори, че нормализацията с Израел е невъзможна без ясен път към решение с две държави — тема, която беше ключова в дипломатическите инициативи на Тръмп.

 

Мишел Дюкло, съветник в парижкия институт Institut Montaigne, заяви, че политическата достоверност на Франция е поставена на изпитание. Според него:

 

„Ако най-доброто, което може да се постигне от конференцията през юни в ООН, е просто пътна карта или предложения, Франция ще бъде изправена пред трудна дилема: дали да продължи да отлага признаването на Палестина в очакване на реален напредък, или рискува да подкопае своята достоверност чрез ново отлагане“.


Лами изрази недоволството си от 60-дневната забрана за хуманитарна помощ в Газа, наложена от Израел, но не предложи конкретни нови мерки.

 

„Блокадата на жизненоважна помощ за Газа е ужасяваща. Страданието е дълбоко, нуждите са огромни, а броят на жертвите – ужасяващ“, заяви той.

 

Лами добави, че е предал ясно послание лично на израелския външен министър Гидеон Саар относно задълженията на Израел за осигуряване на помощ, по време на срещата им в Лондон преди две седмици.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама