Финансовата полза от така нареченото „споразумение за недропол“ между Украйна и Съединените щати може да не дойде поне 10 години. Войната, разрушената инфраструктура и липсата на геоложки проучвания значително подкопават перспективите за разработване на находищата.
Въпреки официалните изявления за политическото значение на подписаното споразумение между Украйна и САЩ за разработване на украински минерални ресурси, реални приходи от него е малко вероятно да се появят в близко бъдеще. Експерти от индустрията изчисляват, че развитието в страни с развити минни сектори, като Канада или Австралия, отнема между 10 и 20 години. В случая с Украйна този период може да бъде дори по-дълъг поради редица пречки, пише Ройтерс.
Три години пълномащабна война са оставили сериозно повредени инфраструктурата – енергетика, транспорт и логистика. Повечето находища все още нямат пълни геоложки проучвания, които биха потвърдили икономическата целесъобразност на тяхното разработване. Освен това, потенциалните инвеститори може да бъдат ограничени от инвестиране в страна, където има война.
„Ако някой си мисли, че всички тези минерали изведнъж ще започнат масово да се изнасят от Украйна, това е илюзия. Реалността е, че на хората ще им е трудно да оправдаят инвестициите си в Украйна, когато имат алтернативи - инвестиране в критични минерали в страни, където няма война“, каза Адам Уеб, ръководител на отдела за минерали в консултантската компания Benchmark Minerals Intelligence.
„Друга пречка е, че някои потенциално печеливши находища се намират в територии, окупирани от Русия, а споразумението не съдържа никакви гаранции за сигурност. Вашингтон заяви, че присъствието на американски интереси ще възпре агресорите.“
Според Министерството на финансите на Украйна, през 2024 г. държавата е получила 47,7 милиарда гривни (около 1 милиард щатски долара) под формата на авторски възнаграждения и други плащания, свързани с използването на природни ресурси.
Новият съвместен фонд със САЩ обаче ще натрупва средства само от лицензи, сключени по новите правила.
Историческият темп на лицензиране също не насърчава оптимизъм: от 2012 до 2020 г. Украйна е издала приблизително 20 лиценза за нефт и газ, един за графит, един за злато, два за манган и един за мед.
В нощта на 1 май, в края на стотния ден от мандата на Доналд Тръмп, Украйна и Съединените щати подписаха така нареченото „споразумение за недрата“.
На 1 май Кабинетът на министрите на Украйна внесе във Върховната рада законопроект за ратифициране на споразумението между Украйна и Съединените американски щати за създаване на „Американо-украински фонд за възстановяване на инвестициите“.
Първият вицепремиер и министър на икономиката Юлия Свириденко заяви , че „американо-украинският фонд за възстановяване на инвестициите“, който се създава в рамките на споразумението за сътрудничество в областта на критичните минерали, може да започне работа в рамките на няколко месеца след ратифицирането му във Върховната рада.