БИЗНЕС & ТУРИЗЪМ


Протекционизъм в стил Тръмп: САЩ затварят границите за чужди филмови продукции

12 4022 05.05.2025
Протекционизъм в стил Тръмп: САЩ затварят границите за чужди филмови продукции

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в неделя въвеждането на 100% мито върху филми, произведени извън страната, заявявайки, че американската филмова индустрия умира „много бързо“ заради стимулите, които други държави предлагат, за да привличат кинопродукции.


„Това е съгласувано усилие на други нации и поради това – заплаха за националната сигурност. Освен всичко друго, това е и форма на послание и пропаганда“, написа Тръмп в социалната мрежа Truth Social, съобщава Reuters.


Той обяви, че упълномощава съответните държавни агенции, включително Министерството на търговията, незабавно да започнат процедурата по налагане на мито от 100% върху всички чуждестранни филми, предназначени за американския пазар.





„ИСКАМЕ ФИЛМИТЕ ОТНОВО ДА СЕ ПРАВЯТ В АМЕРИКА!“, добави той.


Министърът на търговията Хауърд Лутник потвърди в социалната мрежа X (бивш Twitter):

 

„Работим по въпроса“.


Нито Лутник, нито Тръмп предоставиха конкретни подробности как точно ще се прилага новото мито – дали ще обхваща и стрийминг платформи, освен филмите в кината, и дали ще се изчислява спрямо разходите за продукция или спрямо приходи от билети.

 

Изпълнителните директори в Холивуд се опитват да изяснят тези въпроси. Асоциацията на филмовата индустрия, която представлява големите студия, не коментира веднага.


Кой печели и кой губи


През януари Тръмп назначи холивудските ветерани Джон Войт, Силвестър Сталоун и Мел Гибсън със задачата да „върнат Холивуд по-голям, по-добър и по-силен от всякога“.

 

През последните години производството на филми и телевизионни продукции се изнася от Холивуд към други държави с по-изгодни данъчни условия. Много правителства по света увеличиха данъчните си кредити и субсидии, за да привлекат студия и да получат дял от прогнозирания глобален разход от 248 милиарда долара за създаване на съдържание през 2025 г., според анализа на Ampere.

 

Всички големи медийни компании – включително Disney, Netflix и Universal Pictures – снимат в чужбина, например в Канада и Великобритания.

 

Лидери в Австралия и Нова Зеландия реагираха на изявлението на Тръмп в понеделник, заявявайки, че ще защитават интересите на местната си киноиндустрия. В Австралия са снимани някои филми от поредицата на Marvel, а "Властелинът на пръстените" беше заснет в Нова Зеландия.





Рисковете за американската филмова индустрия


През 2023 г. около половината от разходите на американските продуценти за филми и телевизионни продукции с бюджет над 40 милиона долара са били направени извън САЩ, сочат данни на изследователската фирма ProdPro.

 

Според организацията FilmLA, продукцията в Лос Анджелис е спаднала с близо 40% за последното десетилетие. Пожарите през януари тази година засилиха опасенията, че още повече продукции ще напуснат града, а техници, дизайнери, оператори и други ще се изнесат от района.

 

Проучване на ProdPro сред холивудски продуценти показва, че Калифорния е едва шеста по предпочитание за снимки в следващите две години – след Торонто, Великобритания, Ванкувър, Централна Европа и Австралия.

 

Много продуценти и синдикати в Холивуд призовават губернатора Гавин Нюсъм да увеличи данъчните облекчения в щата, за да задържи индустрията.


Търговска война с висока цена


Новото мито върху филмите е част от поредицата търговски конфликти, започнати от администрацията на Тръмп, които разтърсиха пазарите и породи страхове от рецесия в САЩ.





Уилям Райнш, бивш висш служител в Министерството на търговията и настоящ експерт в Центъра за стратегически и международни изследвания, предупреди, че евентуални ответни действия биха били катастрофални:

 

„Ответните мерки ще убият индустрията ни. Имаме много повече да загубим, отколкото да спечелим“, каза той и добави, че е трудно да се обоснове подобна мярка като заплаха за националната сигурност.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама