НОВИНИ


Брекзит в сянката на Кремъл: руски шпиони с български паспорти в Уестминстър

2 3131 05.05.2025
Брекзит в сянката на Кремъл: руски шпиони с български паспорти в Уестминстър
Facebook, BBC

Tримата български граждани, осъдени за шпионаж в полза на Русия, са присъствали на събитие в Уестминстърския дворец още през май 2016 г., разкрива разследване на BBC News.


Орлин Русев, Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са били сред участниците в събитие за дебат относно Брекзит, проведено в заседателна зала на парламента, показва разследването на британската обществена медия. Снимки, публикувани в социалните мрежи и разкрити от BBC, показват как тримата са заедно с представители на европейски политически партии.

 

Говорител на парламента заяви, че сградата е обществена, но мерките за сигурност са „строги“.




Под прикритие на легитимни политически събития


Двама души, познавали Русев по онова време, са потвърдили пред BBC, че това е именно той на снимките. Присъствието на Джамбазов също е визуално потвърдено, а Иванова присъства в списък с желаещи да участват в събитието.

 

Събитието е било организирано с подкрепата на тогавашната депутатка от Лейбъристката партия“Лин Браун, понастоящем баронеса Браун от Силвъртаун. Тя е номинирана за пожизнена титла от премиера сър Киър Стармър. Браун заяви пред BBC, че „няма абсолютно никакъв спомен“ за събитието и не вярва да е „срещала или разговаряла с тримата“.

 

Няма съмнение за умишлени действия или вина от страна на организаторите на събитието или други участници.


Осъдителни присъди и руска координация


Катрин Иванова е осъдена заедно с Тихомир Иванчев и Ваня Габерова за престъпления, извършени между август 2020 и февруари 2023 г., след четиримесечен процес в съда Олд Бейли в Лондон.

 

Русев – смятан за лидер на шпионската клетка – и Джамбазов, негов основен помощник, вече бяха признали вината си, както и Иван Стоянов.

Групата е провеждала наблюдение над противници на режима на Владимир Путин в Европа, включително разследващите журналисти Христо Грозев и Роман Доброхотов, както и руски опозиционери и политически активисти.





Шестимата, всички базирани във Великобритания, ще получат присъдите си тази седмица.

 

Предишно разследване на BBC успя да идентифицира и две жени, свързани с групата, които са извън Обединеното кралство и към момента не са арестувани.


Руска директива чрез Ян Маршалек


Според британската полиция, дейността на клетката е директно ръководена от Русия чрез Ян Маршалек, бивш австрийски финансов директор, който се укрива в Москва след обвинения за измама във връзка с колапса на компанията Wirecard.

 

Полицията е открила десетки хиляди съобщения в Telegram между Маршалек и Русев, които разкриват тясна координация и връзки с руски разузнавателни служби. Имейли, с които BBC се е сдобила, показват, че Русев вече е бил в контакт с Маршалек по време на събитието в парламента през 2016 г.


Преструвка на бизнес елит


Русев е работил като технически директор на финансова компания след пристигането си във Великобритания през 2009 г., като периодично е пътувал и до Русия. През 2012 г. е бил уволнен, след като е хванат да отклонява средства в размер на 130 000 долара в продължение на шест месеца.

 

След това се представял като легитимен бизнесмен, участвайки в индустриални събития.


Връзки с български политически среди


Събитието в парламента е организирано с участието на представители на европейски политически партии, включително Българската социалистическа партия (БСП), към която Джамбазов и Иванова се присъединяват в началото на 2016 г.

 

На снимки се вижда как бившият премиер на България Сергей Станишев връчва партийните им карти. На други снимки се вижда как тримата осъдени седят зад Георги Пирински, бивш председател на Народното събрание и евродепутат от БСП.

 

Сред останалите участници на събитието са Роберто Сперенца, бивш здравен министър на Италия, представители на Социалдемократическата партия на Румъния и съветник от Лейбъристката партия.

 

В публикация на сайта на БСП преди събитието се твърди, че то ще бъде посетено от „представители на всички парламентарни партии в британския парламент“, но не е ясно дали това се е случило.


Призив за разследване от британски депутати


Бившият лидер на Консервативната партия сър Иън Дънкан-Смит призова за разследване:

 

„Парламентът трябва да разбере какво точно се е случило. Толкова е лесно да се влезе и излезе... Там могат да срещнат депутати, да влязат в офиси, ако не сме внимателни“.


Говорител на парламента посочи, че Уестминстър е обществена сграда, през която всяка седмица минават хиляди посетители. „Имаме стриктни мерки за сигурност и безопасността на всички остава приоритет“.

 

Членовете на двете камари имат право да спонсорират събития по своя преценка, се допълва още в позицията.


Още случаи на шпионаж в парламента


През 2024 г. бившият парламентарен изследовател Кристофър Каш (30 г.) отрече обвиненията, че е шпионирал за Китай. Той ще бъде съден през октомври заедно с Кристофър Бери (33 г.).

 

Две години по-рано MI5 предупреди, че предполагаем китайски агент – Кристин Лий – е проникнала в парламента, за да влияе на британската политика.

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама