
Лидия Шулева, бивш социален министър, обясни защо пенсиите у нас са ниски. Тясе върна двадесет години назад, когато от два милиона работещи, милион и половина са се осигурявали на минимална работна заплата от директора до чистачката. Според Шулева именно заради това сега се чудим защо хората имат ниски пенсии.
Не може да се осигуряваш само на минимална работна заплата, и забележете какъв огромен дял от хората, и сега да казваме, че пенсиите са ниски. Нормално е това нещо да се случва, при положение че тези хора години наред са се осигурявали на минимални прагове прагове, заяви тя по Нова телевизия.
Сега започна едно малко по-равномерно внасяне на осигурителни вноски, но и сега осигурителните прагове не отговарят на действителните заплати в много отрасли, които са много ниски и не са актуализирани години наред, допълни Шулева.
Тя обаче отчете, че днешните поколения започват вече постепенно, макар и много бавно да имат по-висока финансова култура.
Това, което също трябва да бъде елемент на така наречената пътна карта за пенсионната система, за която се заговори напоследък в парламента, е да се помисли за определени финансови стимули за хора, които искат да управляват личните си финанси, с оглед в бъдеще да получават едни по-сериозни доходи, смята Шулева.
Има най-различни схеми, но това нещо предстои да се случва и да се разглежда. Това обаче не означава, че хората в момента трябва пак да крият доходи, тъй като в сивата икономика знаем, че има все още един много висок дял, каза още Шулева.
Владимир Сиркаров, финансист, напомни, че делът на сивата икономика е голям и подчерта: „Колкото повече се работи и мисли по линия вторият стълб, толкова по-добре.
„Бъдещето оттук нататък е надграждане на модела с трите стълба. Има много висок процент неработещи и неучещи млади хора. Тези хора не само че сега са тежест на системата, и в бъдеще също“, категорична е Зорница Русинова, председател на икономическия и социален съвет на Република България.