
Нормализира се обстановката в монтанските села Лехчево и Кобиляк, след вчерашното наводнение в Северозапада. Водната стихия сполетя двете населени места за втори път в рамките на 10 дни. А кметовете апелираха властта за помощ.
Над 20 къщи бяха наводнени за втори път в рамките на две седмици в монтанските села Кобиляк и Лехчево, след като само за 10 минути в района са се излели около 30 литра на квадратен метър дъжд. Ситуацията е критична, а местните жители и кметовете отправят отчаян призив за помощ от държавата, съобщава БНТ.
Един от най-пострадалите е Георги Попов от село Кобиляк. В мазето му още личат следите от предишното наводнение.
„След около 2 дни Гражданска защита изтегли водата, щото се получава вакуум и се отварят, казано на старовремски, дамарите. Все едно е кладенец и тръгва жива вода“, разказва той.
След първото наводнение Попов е бил принуден да изхвърли почти всичко от приземния етаж – мебели, покъщнина, лични вещи. Сега, след втория потоп, хората барикадират домовете си с чували с пясък, опитвайки се да спрат водата с подръчни средства.
„Кал навсякъде, не може да се влезе. Вървеше по шосето може би 20 см вода“, казва Татяна Попова, друга местна жителка.
Основният проблем – отводнителният канал
Основната причина за повторното наводнение, според местната власт, е напълно занемареният отводнителен канал, който минава през селото.
Той трябва да бъде поне 3 метра дълбок, но в момента е запълнен с наноси и растителност, която не позволява оттичане на водата.
Община Бойчиновци е изпратила само един багер, който работи в момента в Кобиляк. Това означава, че в Лехчево ще се пристъпи към почистване едва след приключване на дейностите в първото село.
„Това всичко е въпрос на много време и много разходи. Затова апелирам – държава, община и областна управа: какво трябва да се случи, да има жертви ли? Хората са в стрес, в паника, барикади правят, стягаме се като за война“, заяви кметът на Кобиляк Валентин Петков.
В Лехчево ситуацията е идентична – кални вълни, наводнени дворове, подгизнали основи и безсилие на местната управа, която разполага с крайно ограничени ресурси.
Междувременно общинската администрация започна опис на щетите, но бедственото положение в района остава в сила. Хората настояват за спешна намеса – повече техника, държавно финансиране и дългосрочни решения за отводняването, за да не се повтаря същата картина след всеки порой.