Твърденията за саботаж или чуждестранна намеса във връзка с инцидента с получения от България изтребител F-16 трябва да бъдат взети сериозно и когато се повдигат, да се разискват чрез подходящите канали и основават на потвърдени доказателства. Това заяви говорителят на Европейската комисия Тома Рение.
"Ние приветстваме поясненията от българското Министерство на отбраната и изтъкваме важността на прозрачността и отговорността на институциите за разглеждането на каквито и да било опасения от технически и оперативен характер", заявява още Рение.
Той уверява, че Комисията следи събитията в България, свързани със съобщенията са ситуацията с наскоро получения изтребител.
Комисията подчертава, че е необходимо всички страни членки да могат да модернизират и засилят отбранителните си способности в съответствие със стандартите на НАТО, освободени от ненужен натиск или дезинформация.
"Във време на повишени хибридни заплахи и геополитическа нестабилност, най-вече в региона, е от съществено значение са се избегне политизирането на свързаните с отбраната въпроси", допълва Тома Рение пред БНР.
България се присъединява към 28-те държави, които имат на въоръжение F-16. Новите български изтребители стават част от глобална мрежа от над 700 изтребителя от тази разновидност, които в момента оперират в Европа, и над 3100 в цял свят. F-16 многократно е демонстрирал своите способности в бойни операции и в мироопазващи мисии на НАТО.
F-16 Блок 70 съчетава най-напредналите способности за изтребител в НАТО и притежава технологии на пето поколение изтребители като F-35 и F-22. Изтребителят е с най-съвременния радар, бордови компютър, както и животоспасяваща автоматична система за избягване на сблъсък със земята.
От януари 2025 г. първият изтребител F-16 Блок 70 е оборудван с пакет за електронна война, наречен Viper Shield, който заглушава вражески ракети. Системата е планирана за внедряване в шест потвърдени чуждестранни клиенти и е проектирана предимно за F-16 Блок 70. Освен България, другите чуждестранни клиенти са Словакия, Бахрейн, Йордания, Мароко и Тайван. Очаква се общо 168 нови F-16 да бъдат оборудвани с тази система.
Структурните подобрения позволяват удължаване на живота на самолета с 50% спрямо предходните модификации. Или 12 хиляди летателни часа.
F-16 Блок 70 е с дължина от близо 15 метра, височината му е малко над 5 метра и има размах на крилата от почти 10 метра. Когато е празен, F-16 тежи малко над 9 тона. Новият български изтребител лети със скорост от над 2400 км/ч. Той е проектиран да издържи на натоварване от 9G.