НОВИНИ


Български историци за 9 май – между "Ода на радостта" и "День победы"

4 3146 09.05.2025
Български историци за 9 май – между
Май 1045 - капитулацията и победителите

Хората в България посрещат по различен начин 9 май. За голяма част е чест да приветстват химна на Европа "Ода на радостта", а други застават мирно, когато чуят "День победы". Вижте мненията на някои известни български историци за тази историческа дата.


Проф Евелин Евелина Келбечева: В Русия Втората световна война се нарича Велика отечествена война. Според тях тя започва през 1941 година, а не през 1939 година, когато Нацистка Германия и Болшевишки СССР нападат Полша и я поделят помежду си. Символите и митовете, с които живеем, са много по-силни, отколкото адекватното знание за историята. Разделението между светлото начало с търсенето на единението на Европа и мира срещу непрекъснатата ескалация на военната реторика, на абсолютния култ към Отечествената война и жертвите, ясно показват най-важните ценности и основи на гражданското възпитание, на възприемането на тези общества, на саморефлексия в обществата, които са демократични и липсата им в обществата, които продължават линията на тоталитаризма и авторитаризма. Разделението е ясно.


Проф. Андрей Пантев: Денят на Победата и Денят на Европа на 9 май са генетично свързани, защото са резултат от края на едно гигантско световно стълкновение на идеологическа и геостратегическа основа.


Акад. Георги Марков: Без 9 май 1945 г. нямаше да има Ден на Европа. Щеше да има обединена Европа, но под ръководството на Хитлер.Дори Чърчил, антикомунист до мозъка на костите си, признава: "Без Червената армия нямаше да победим Хитлер"


Проф. Веселин Методиев: 9 май е честван от левите партии в България като ден на победата, защото те се чувстват като част от Съветския съюз и Червената армия. България обаче е победена страна във Втората световна война, което създава парадокс. Това е неизживяно наследство от комунистическия режим. Левицата празнува този ден като победата на един тоталитарен водач над друг тоталитарен водач. Навсякъде 9 май е отбелязван като край на войната, като общо усилие на съюзниците срещу тиранията, срещу тоталитарната идея и власт, поради което и с времето се е превърнал в ден на Европа.


Проф. Пламен Павлов: 9-ти май у нас трябва да е ден за размисъл. Не смятам, че трябва да споделяме еуфорията , особено когато сме в такава обстановка на война. Но и не бива и да се отрича този ден, защото слага край на една невероятна човешка трагедия в Европа и голяма част от света. Нека да припомня и че войната не завършва на 8-9 май, съобразно часовата разлика в Европа. Краят й идва е с капитулацията на Япония. Този факт не бива да се забравя. Както и не е редно този ден да се превръща в апотеоз на Сталиновия съветски съюз. Никой не отрича жертвите, които руснаците дават в тази война, но не бива да се забравя, че въоръжените сили на САЩ, на Франция, на Полша и други, също участват активно в боевете. Трябва да се гледа по-комплексно и уравновесено на 9-ти май, а не напред с емоцията.

 

9-ти май не бива да се използва като инструмент за хибридна война. За мен това е неприемливо, но виждам, че в България се прави.


Денят на Европа и Ден на Победата. 9 май предизвиква различни чувства, спомени и мисли за миналото и бъдещето. И до днес двата празника съжителстват трудно на една дата и разделят хората. Споровете се въртят около това, че Денят на Победата се свързва със Съветската армия, а днес всичко, свързано със Съветския съюз, за едни е срамен спомен от миналото, придружен от безкрайни ограничения и правила, а за други – светъл спомен от по-добри времена.


9 май почитаме като края на Втората Световна Война за Европа през 1945 година. Денят на Европа се чества на датата, когато френският външен министър Робер Шуман прочита историческата декларация за обединение в Европа. На 9 май 1950 г. той призовава за съюзяване на френските и западногерманските ресурси и промишленост за производство на въглища и стомана, за да се избегнат бъдещи военни конфликти. „Декларацията на Шуман“ е в основата на Европейската общност за въглища и стомана, предшественик на Европейския съюз. От 1985 г. 9 май е честван като Ден на Европа. В България се отбелязва от 2005 г.

 

Денят на Победата е празник по случай победата на СССР над нацистка Германия във Великата Отечествена война. Денят се почита в Русия с грандиозни празнични шествия и паради. В Народна Република България 9 май също е бил отбелязван, но след 10 ноември 1989 г. се прекратява организирането на официални тържествени мероприятия. Въпреки това и до ден днешен множество хора от цялата страна отдават почит на загиналите български и съветски воини и полагат цветя на техните паметници.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама