
Българският евродепутат Петър Волгин от „Възраждане“ и крайнодясната група на „суверенистите“ (Европа на суверенните нации) в Европейския парламент е един от едва трима депутати, които гласуваха против резолюция, осъждаща депортацията на украински деца от Русия. Документът беше приет с огромно мнозинство от 516 гласа „за“, при 34 въздържали се и само трима „против“ – включително Волгин.
Резолюцията, приета вчера в Страсбург, настоява Русия незабавно да разкрие самоличността и местонахождението на всички депортирани украински деца, да осигури достъп до тях на международни организации като Червения кръст, УНИЦЕФ и службата на Върховния комисар на ООН по правата на човека, както и да гарантира тяхното безопасно и безусловно връщане в Украйна.
Европарламентът квалифицира действията на Кремъл и Беларус като геноцидна стратегия с цел заличаване на украинската идентичност. Насилствените трансфери, незаконни осиновявания, убийства, русификация и милитаризиране на украински деца бяха определени като престъпления, за които трябва да се понесе международна отговорност.
В резолюцията се подчертава, че никакво мирно споразумение не може да бъде устойчиво, ако не включва пълното репатриране на отвлечените деца и търсене на отговорност от руските власти. Евродепутатите призовават страните членки на ЕС да се присъединят към Международната коалиция за връщане на децата, както и да се засили сътрудничеството с Международния наказателен съд и Специалния трибунал за престъпленията срещу Украйна.
От българските евродепутати осем подкрепиха резолюцията – по трима от ЕНП и „Обнови Европа“, един „консерватор“ и един независим. Двама от „Възраждане“ се въздържаха, а Петър Волгин единствен от българските представители застана против. Сред негласувалите фигурират Радан Кънев, Илия Лазаров и Емил Радев (ЕНП), социалистите Кристиан Вигенин и Цветелина Пенкова, както и независимата Елена Йончева.
Междувременно, Европейската комисия отпусна четвърти транш от 1 милиард евро по програмата за макрофинансова помощ за Украйна, която се финансира с печалбите от замразените руски активи в ЕС. Общата сума на заемите за Киев от началото на 2025 г. вече надхвърля 6 милиарда евро.