НОВИНИ


Лъв XIV: Папа на компромиса или прикрита революция?

0 2166 10.05.2025
Лъв XIV: Папа на компромиса или прикрита революция?
БГНЕС

В Италия го наричат „Латинския янки“. Робърт Франсис Превост – обявен в четвъртък за папа Лъв XIV – стана първият американски папа в историята на Католическата църква.


Но ватиканските наблюдатели бързат да отбележат, че той е много повече от това – светски духовник, колкото латиноамериканец, толкова и северноамериканец, с потенциал да се превърне в мост между два все по-отдалечаващи се католически свята.

 

„Той е като човек с двойно гражданство – перфектният папа за настоящия момент“, казва Майлс Патендън, историк на папството и преподавател в Оксфордския университет.




Предшественикът му, папа Франциск (роден Хорхе Марио Берголио), се бореше с нарастващи разделения в Църквата – както географски, така и идеологически. Традиционалистите, които продължават да възприемат институцията като изцяло западна, се противопоставяха на милионите нови католици от извън Европа – както и на прогресистите, които настояват за адаптация към съвременния либерален свят.

 

Въпреки частични успехи, опитите на Франциск да угоди на всички предизвикаха богословски хаос и създадоха ожесточена консервативна опозиция, както и съпротива сред ватиканската бюрокрация, която не харесваше реформаторската му програма.

 

Превост – компромисната фигура?


Поне на теория, Превост може да бъде компромисният кандидат, от който Църквата се нуждае. Роден в Чикаго, 69-годишният папа е прекарал по-голямата част от духовната си кариера в чужбина – като мисионер и преподавател в Перу. Говори френски, испански, португалски, италиански и английски.

 

Същевременно е добре запознат с безмилостната вътрешна политика на Ватикана, заемайки поста председател на Папската комисия за Латинска Америка и отговаряйки за назначаването на нови епископи.

 

Според ватикански източници, по време на предварителните срещи преди конклава латиноамериканските кардинали го приемали за свой, а европейците и американците са го подкрепили като компромисен кандидат, след като фаворитът Пиетро Паролин – главен дипломат на Светия престол – не успял да събере достатъчно гласове.

 

Избор с впечатляваща скорост


Превост беше избран изключително бързо – обявен в четвъртък в 19:15 след само четири кръга на гласуване – едно от най-бързите избирания на папа в съвременната история. Това показва силното желание за демонстрация на единство след години на разделение при Франциск.

„Беше десетилетие на гражданска война“, коментира ватиканският наблюдател Марко Полити.


Консерваторите не са удовлетворени


Назначаването на Превост не успокои ултраконсервативните среди, които дълго се противопоставяха на реформите на Франциск. Все пак се смята, че прогресивното крило е надделяло в конклава, въпреки опитите за влияние от страна на среди, свързани с движението MAGA и Стив Банън.

 

„Точно това очаквах – същата линия като Берголио по същество, но с малко по-умерен стил“, каза Бенджамин Хърнуел, близък до Банън и кореспондент на подкаста War Room в Европа.


Наследник на Франциск – но не и копие


Според Стивън Шнек, бивш директор на Института за изследвания и католически политики към Католическия университет на Америка, Превост ще продължи линията на Франциск.

 

Говорителят на Ватикана Матео Бруни обясни, че името Лъв XIV е препратка към папа Лъв XIII – понтифик от XIX век, въвел съвременната социална доктрина в Църквата и защитник на правата на работниците.

 

„Това не е случайна препратка“, посочи Бруни.


„Учението на Лъв XIII създаде онази част от Църквата, която подкрепя екологията, расовата справедливост и по-демократичния подход. Смятам, че е отличен избор в свят, в който авторитаризмът набира сила“, добави Шнек.




Превост вече е показал, че няма да бъде просто копие на Франциск – например, в четвъртък носеше традиционната червена наметка (стола), използвана от Бенедикт XVI, но отказана от Франциск, което е сигнал за умерен консерватизъм, според Патендън.

 

„Той не е човек на Франциск“, съгласи се друг източник, познавал лично покойния папа. „Не е францисканец. Близък е до Франциск, но не е истински негов наследник. Истинският кандидат за приемственост беше Тагле“ – визирайки филипинския кардинал Луис Антонио Тагле, считан за прогресивен фаворит.


„Дебел папа, слаб папа“


За мнозина изборът на Превост е частично потвърждение на народната мъдрост, че всеки нов папа е контрапункт на предишния, както гласи известната италианска фраза:


„След дебел папа идва слаб папа“ (Fat pope, thin pope).

 

„Решили са, че след 'дебелия' папа им трябва 'слабият' – този, който може да овладее ситуацията, да управлява ефективно и да възстанови реда в хаоса, който Франциск остави след себе си“, коментира Патендън.

 

Бен Мънстър и Хана Робъртс, Politico. Преводът и заглавието са на ФрогНюз.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама