
„Намираме се на ръба на пълномащабна война“ между Индия и Пакистан, заяви бивш пакистански съветник по националната сигурност. Две силни експлозии са били чути в лятната столица на индийски Кашмир – Сринагар, в събота, в близост до летището на града и до местния щаб на армията, съобщават официален представител, очевидец на Reuters и местни жители.
В интервю за Камали Мелбърн, Муид Юсуф – бивш съветник по националната сигурност на Пакистан – заяви, че „светът трябва да се събуди за реалността, че две ядрени сили са на ръба на пълномащабна война“. Юсуф подчерта, че Пакистан „никога не е искал ескалация“ на напрежението и че сега е моментът двете страни „да седнат и да разговарят“, съобщава Sky News.
„Смятам, че в Пакистан мнението е, че вече е достатъчно. Ние не сме жертвени агнета, ще отговорим. Ако Индия не реагира сега, съм сигурен, че Пакистан ще каже „Благодаря, до тук бяхме“.
Изказването идва след като външният министър на Пакистан заяви, че страната „ще обмисли да спре до тук“, ако и Индия се съгласи на деескалация.
Премиерът на Пакистан Шахбаз Шариф е заявил пред политическите лидери на страната в отделни телефонни разговори, че „сме дали достоен отговор на Индия и отмъстихме за кръвта на нашите невинни граждани“, съобщава Associated Press.
Това изявление идва след обвиненията на Пакистан, че Индия е извършила многократни удари по цивилни – твърдение, което Индия отрича, като заявява, че не е удряла цивилни цели.
В съобщение от неговия кабинет се казва, че Шариф е подчертал, че Пакистан е проявил „изключително самообладание“ въпреки индийските провокации.
Той добави, че Пакистан е отговорил след нощни ракетни удари от страна на Индия, насочени срещу военновъздушни бази и други обекти.
Какво знаем до момента
Пакистан обяви, че е извършил ответни удари в отговор на индийски атаки с ракети срещу негови военни бази – рязка ескалация в конфликта между двете ядрени сили.
Пакистанската армия съобщи, че Индия е изстреляла шест ракети, насочени към базите Нур Хан, Мурийд и Шоркът – три от най-важните военни съоръжения в Пакистан – в ранните часове на събота. Повечето ракети са били прехванати от пакистанската противовъздушна отбрана.
Пакистан отвърна с военна операция срещу Индия, наречена „Операция Бунян Ул Марсос“, което на арабски означава „стена от олово“. Ударите бяха насочени към няколко индийски бази, включително склад за ракети в Северна Индия.
Според пакистански военни източници, военновъздушната база Патханкот в индийския щат Пенджаб и авиобазата в Удхампур в управлявания от Индия Кашмир са били сред целите. От двете локации са били чути силни експлозии.
Сред индийските цели е била авиобазата Нур Хан в Равалпинди, където се намира щабът на пакистанската армия, на около 10 км от Исламабад. Ударите предизвикаха паника в гъсто населените райони, а Пакистан впоследствие затвори въздушното си пространство за 24 часа.
Ракетните атаки от страна на Индия и последвалият ответен удар от Пакистан поставят двете държави в най-опасната конфронтация от десетилетия насам.
ФрогНюз
.