НОВИНИ


САЩ и Китай започнаха преговори в Женева за намаляване на търговското напрежение

0 2185 10.05.2025
САЩ и Китай започнаха преговори в Женева за намаляване на търговското напрежение

Китайският вицепремиер Хъ Лифън и американският министър на финансите Скот Бесент започнаха преговори в Женева в събота сутринта в опит да намалят напрежението в ескалиращата търговска война между двете най-големи икономики в света, съобщава Reuters.


През последните седмици взаимно наложените мита върху вносни стоки са достигнали нива над 100%, разклащайки световните вериги за доставки, предизвиквайки турбуленции на финансовите пазари и засилвайки страховете от глобална икономическа рецесия.

 

Преговорите се провеждат на непублично място в дипломатическата столица на Швейцария, но очевидци видяха и двете делегации да напускат резиденцията на швейцарския посланик в ООН в предградието Колони около обяд.





По-рано сутринта Бесент и представители на американската търговска мисия, включително Джеймисън Гриър, бяха заснети да напускат хотела си с усмивки, носещи червени вратовръзки и значки с американското знаме. Бесент отказа коментар пред журналистите.

 

В същото време, китайската делегация напусна своя хотел до Женевското езеро, докато наоколо спортисти загряваха за предстоящ маратон.


Основни искания и противоположни позиции


Вашингтон настоява за намаляване на търговския си дефицит с Пекин, като настоява Китай да се откаже от „меркантилисткия“ си икономически модел и да се превърне в по-активен двигател на глобалното потребление. Това би изисквало политически чувствителни вътрешни реформи от страна на Китай.

 

Пекин, от своя страна, отхвърля външната намеса и настоява САЩ да:

- намалят митата;
- пояснят какво точно очакват Китай да изнася повече;
- и да третират Китай като „равнопоставен играч“ на международната сцена.

Ниски очаквания


Икономистите подчертават, че доверието между двете страни е изключително ниско и не се очаква пробив. Американският президент Доналд Тръмп заяви в петък, че „80% мито върху китайските стоки звучи разумно“, за първи път споменавайки конкретна алтернатива на вече въведените 145% мита.

 

Тръмп твърди, че Китай е инициирал преговорите, докато Пекин настоява, че искането е дошло от САЩ и че позицията му против митата не се е променила.

 

Ролята на Швейцария и международната общност


Швейцарският министър на икономиката Ги Пармлен посочи, че самият факт, че се провеждат преговори, е успех:

 

„Ако се изработи пътна карта и страните решат да продължат диалога, това ще намали напрежението“.





Швейцария изигра роля на посредник чрез свои дипломатически визити в САЩ и Китай. Вицепремиерът Хъ Лифън е планирал да се срещне и с генералния директор на Световната търговска организация (СТО), Нгози Оконджо-Ивеала, която нарече преговорите „положителна и конструктивна стъпка“.

 

Контекст: Взаимни мита и политическо противопоставяне


От началото на мандата си през януари, Тръмп увеличи митата върху китайския внос до 145%, обвинявайки Пекин в нелоялни търговски практики и в неспособност да спре износа на прекурсори за фентанил – синтетичен наркотик, причинил хиляди смъртни случаи в САЩ.

 

Китай отвърна с 125% ответни мита и заяви, че няма да се поддаде на „империалисти и насилници“.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама