НОВИНИ


Израел не се е съгласил на примирие с Хамас, категоричен е Нетаняху

0 2136 12.05.2025
Израел не се е съгласил на примирие с Хамас, категоричен е Нетаняху
Израелският министър-председател Бенямин Нетаняху БГНЕС

Израел не се е съгласил на примирие с Хамас или освобождаване на затворници, а само на осигуряване на коридор за освобождаване на израело-американския заложник Едан Александър.


Това заяви министър-председателят Бенямин Нетаняху, цитиран от "Ройтерс".

 

Освобождаването на Александър може да е крачка към освобождаването на останалите 59 израелски заложници, които все още са в Газа, но Нетаняху подчерта, че израелските сили ще продължат плановете, които обявиха в началото на май, за засилване на операциите в анклава.

 

В изявление на кабинета на премиера се акцентира, че преговорите ще продължат, но "под обстрел".



Припомняме, че вчера, 11 май, Хамас заяви, че ще освободи Едан Александър, за когото се предполага, че е последният оцелял американски заложник, най-вероятно на 13 май. Това става на фона на предстоящото посещение на президента на САЩ Доналд Тръмп в Близкия изток тази седмица.

 

Лидерът на Хамас в изгнание Халил ал-Хая посочи, че групировката потвърждава готовността си незабавно да започне интензивни преговори и да положи сериозни усилия за постигане на окончателно споразумение за прекратяване на войната и размяна на затворници по договорен начин.

 

От своя страна Израел заяви, че офанзивата ще продължи, докато останалите 59 заложници не бъдат освободени и Газа не бъде демилитаризирана.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама