
Съединените щати и Китай заявиха в понеделник, че са постигнали споразумение за рязко намаление на двустранните мита, тъй като Вашингтон и Пекин се стремят да прекратят търговската война, която навреди на световната икономика и доведе до силно напрежение на глобалните финансови пазари, информира Ройтерс.
След разговори с китайски представители в Женева, финансовият министър на САЩ Скот Бесънт посочи пред репортери, че двете страни са постигнали споразумение за 90-дневна пауза по отношение на тарифните мерки. Той бе категоричен, че както Вашингтон, така и Пекин искат да продължат търговията и не се стремят към "отделяне" една от друга, но САЩ се стремят към по-голям баланс.
В рамките на този срок САЩ ще намалят настоящите мита върху вноса китайския внос от 145% до 30%, докато Китай ще понижи тарифите за американските стоки от 125% до 10%.
"След като предприемат гореспоменатите действия, страните ще създадат механизъм за продължаване на дискусиите за икономическите и търговските отношения", уточниха в съвместно изявление САЩ и Китай.
Бесънт каза още, че двете страни имат "механизъм" за продължаване на разговорите за решаване на оставащите въпроси. Той изрази надежда, че Китай ще бъде по-отворен към американски стоки и че двете страни могат да постигнат споразумения за покупки, "за да балансират най-големия си двустранен търговски дефицит".
Междувременно търговският представител на САЩ Джеймисън Гриър поясни, че 10%-ната глобална тарифа на САЩ ще остане в сила, както и мерките, приети по време на първата администрация на Тръмп, включително тези, свързани с търговията с фентанил.
Новината провокира силен подем на пазарите на акции, като преди днешната търговия на Уолстрийт фючърсите на американския индекс DJIA нарастват с над 900 пункта (скок с 2,24%), на индекса S&P500 - с 2,88% и на технологични индекс Nasdaq100 - ръст с цели 3,66%.