
Според мен сме свидетели на груба злоупотреба с власт от страна на президента да бъде предизвикан референдум по въпрос, който е изключително експертен. Това е все едно да направиш референдум за това какъв военен самолет да се купи за Военно-въздушните ни сили, да има ли нова атомна централа и прочие. Българското Народно събрание и БНБ трябва да са институциите, които вземат отношение по тези въпроси, коментира доц. Косьо Стойчев, преподавател в СУ.
Българският лев от 1997 година няма собствено съдържание, той е един валутен аватар. Трябва да влезем в еврозоната с всички рискове, сега е момента. Младите българи напуснаха заради всичкото това чакане, посочи той.
Ако го отложим, ние не знаем къде отиваме, каква е другата опция. Никой не дава отговор на този въпрос. Трябва да спрем с ефектите с политически и икономически характер с неясен край. България трябва да спре да отправя такива послания, допълни той.
Без българския лев да е във валутен борд, щяхме поне два пъти да катастрофираме. Ние сме слаби сами, не сме самодостатъчни като производителност, зависими сме и затова трябва да продължим интеграцията си в глобалните вериги. Приемането на еврото ще увеличи капиталовата интензивност, интереса към България и ще повиши доверието към страната ни и нашата икономика. Или ставаме модерна държава и се възползваме от членството си в ЕС най-после, или си оставаме на дъното. Не са ни виновни ЕС и ЕК за състоянието, а ние, защото през всички тези периоди бездействахме, коментира още доцентът.
Изцяло съгласен с президента по отношение на референдума за еврото. Ние сме свидетели на демонстративно игнориране от страна на управляващите на различните видове рискове във връзка с прибързаното ни включване в еврозоната.Това каза пред Нова нюз проф. Гарабет Минасян.
Мястото на нашата страна е в еврозоната. Позицията ми е, че за включването ни е постигане в определена степен на реална конвергенция към икономическите реалност в Европа. У нас БВП се оценява на около 40% от средноевропейското равнище. Другите източни страни, които приеха еврото преди неговото приемане имаха около 50% на БВП. Т.е. при нас липсват тези 10%. Имаме и относително съответствие в ценовото равнище. При нас то е около 60% от средноевропейското. То е най-ниското в ЕС и не може да остане на това равнище, което означава, че инфлацията у нас в следващите 10 години ще бъде изпреварваща, коментира той.
Членството е добра новина, но само тогава, когато сме постигнали реална ковергенция, обясни професорът.