
Работещите с ненормиран работен ден ще имат ясно гарантирано право на минимум 5 работни дни допълнителен платен годишен отпуск, ако са били на работа през цялата календарна година. Това предвижда проект за промени в Наредбата за работното време, почивките и отпуските, който е публикуван за обществено обсъждане.
Ако служителят е работил по-малко от година при условията на ненормиран работен ден, допълнителният отпуск ще се изчислява пропорционално на времето, в което е бил на работа.
Според социалния министър Борислав Гуцанов, промените се налагат заради различните практики в предприятията, които често водят до спорове, особено при случаи на продължително отсъствие на служителите и неяснота около правото на допълнителен отпуск.
Проектът предвижда и промени при ползването на отпуск при смърт на близък роднина. Предложението е този отпуск, който остава в размер на 2 работни дни, да може да се използва наведнъж или на части, но в рамките на 8 дни от датата на събитието. Този срок е съобразен с установените по закон процедури за погребение или кремация.
Целта на измененията е да се въведе по-голяма яснота и справедливост при прилагането на трудовото законодателство, особено по чувствителни теми като почивките и личните обстоятелства на служителите.
Допълнителен отпуск при ненормиран работен ден
Предлага се допълнителният платен годишен отпуск за служители с ненормиран работен ден да бъде не по-малко от 5 работни дни, ако служителят е работил при такива условия през цялата календарна година. Ако периодът е по-кратък, отпускът ще се изчислява пропорционално на отработеното време. Тази промяна цели да уеднакви практиките и да избегне спорове при определяне на отпуска, особено в случаи на продължително отсъствие от работа поради ползване на други видове отпуски.
Повече отпуск при починал роднина
В момента при смърт на роднина служителят има право на 2 работни дни отпуск, които трябва да се използват в деня на смъртта и следващия работен ден. Предложението е този отпуск да може да се ползва в рамките на 8 дни след смъртта, като служителят може да избере дали да ги използва наведнъж или на части. Това изменение отчита практическите трудности, свързани с организирането на погребения и кремации, чийто срокове варират.
Специален режим за служители в АЕЦ „Козлодуй“
Проектът предвижда още разширяване на времето за разположение на служителите, ангажирани с дейности, свързани с ядрена безопасност и радиационна защита в АЕЦ „Козлодуй“, без прилагане на ограничения за максимална продължителност. Това се налага поради необходимостта от поддържане на аварийни екипи 24/7 и трудности при осигуряването на квалифициран персонал.
Според оценката на въздействието, предложените изменения ще засегнат над 2,3 милиона работници и служители, както и близо 474 хиляди работодатели в България. Общественото обсъждане ще продължи 30 дни, като гражданите и организациите могат да изпращат своите предложения и коментари чрез официалния портал за обществени консултации.
За повече информация и участие в общественото обсъждане, посетете официалния сайт на Министерството на труда и социалната политика.
Какво е ненормиран работен ден?
Ненормираният работен ден е форма на организация на труда, при която служителите могат да бъдат задържани на работа извън установеното работно време, без това да се счита за извънреден труд (освен при системно надвишаване). Този режим се прилага основно при длъжности с висока отговорност и самостоятелност.
Типични професии и длъжности с ненормиран работен ден:
– Управленски и ръководни кадри: Изпълнителни директори и управители, ръководители на отдели, дирекции и екипи, главни инженери, технически директори;
– Държавна администрация и обществени служби;
– Образование и наука: Университетски преподаватели, училищни директори и заместник-директори, научни работници, ангажирани с проектна дейност;
– Право и сигурност: Съдии, прокурори, следователи, адвокати по дела с висока натовареност, ръководни кадри в полицията и службите
– Медии, реклама и култура;
- Журналисти, репортери, редактори, PR специалисти и комуникационни експерти, режисьори, продуценти, организатори на събития;
– Информационни технологии: IT проектни мениджъри,системни администратори и DevOps инженери, ръководители на екипи по киберсигурност;
– Транспорт и логистика: Диспечери и координатори на графици, ръководители на смени в транспортни и логистични компании;
– Здравеопазване (на управленско ниво): Директори на болници и здравни заведения, завеждащи отделения и медицински координатори.
Ненормираният работен ден трябва изрично да бъде посочен в трудовия договор и регламентиран във вътрешните правила на работодателя. Не всяко извънредно работно време означава, че служителят има ненормиран работен ден по смисъла на закона.
ФрогНюз