
Всичко започва от един концерт. Не просто концерт — а културен взрив. На сцената е Вию Фарка Туре, а в публиката — журналистът и писател Стефан Стефанов, който още не подозира, че в този миг слага началото на първия български документален филм, посветен на африканската музика.
„Дадох си сметка, че всъщност това е малка, но доста развиваща се сцена в България. Постоянно идват африкански изпълнители. Това е процес, който се случва в момента тук и си заслужава да се документира“, казва Стефанов, чийто интерес прераства в амбициозен филмов проект.
Пионерска продукция
„Радио Африка“ е първият български филм, който поставя африканската музика в центъра на сюжета си. Още повече — това е и първата подобна продукция у нас, която събира български и африкански артисти, за да обменят визии и културни перспективи.
Създадена от Стефан Стефанов и оператора Давид Вълков, продукцията има ясно послание:
„Започнахме, защото вярваме, че укрепването на мултикултурните връзки работи в полза на обогатяването на българската култура и общество. Втората причина е, че в България се случват все повече концерти на африкански изпълнители и искаме да документираме този процес.“
Стефан Стефанов признава, че е тръгнал на сляпо:
„Нямах идея с какво се захващам. Аз пиша книги, никога не съм се занимавал с филми. Проектът започна от чисто любопитство.“
Но любопитството скоро се сблъсква с реалността.
„Спънките бяха страшно много. Не познавах процеса на създаване на филм, а тук участват много изпълнители. Те имат лейбъли, с тях вървят авторски права и това прави нещата малко сложни... В един момент започнах да усещам психологически натиск.“
Въпреки това моментите на вдъхновение не липсват. Като например, когато снимат The Smile Trio:
„Отидохме в клуб Макондо. Те казаха, че могат да ни измислят тихо място за интервю. То се оказа много интересно, защото всъщност не се вижда. Просто, както във филмите, се отваря един огромен шкаф в стената и зад него има вито стълбище, което се спуска надолу в земята. Светлината там беше синя и на този фон ярките им дрехи изглеждаха страхотно. Това беше един от онези моменти, в които не знаеш какво ще се случи, дали ще се получи добре — но нещата се наредиха и се случиха по най-добрия начин.“
Или напрежението преди интервюто с Бубакар Траоре:
„Той просто беше забравил, че имаме уговорка. Камерите и светлините вече бяха подредени. Трябваше да звъним на мениджъра му в чужбина, той на Бубакар... Радвам се, че в крайна сметка успяхме да го запишем, защото той е абсолютна легенда на африканската музика от 60-те години. Самият факт, че участва в „Радио Африка“, е доста важен за този филм.“
Между София и Бамако
Филмът не само документира музика, а създава мост между култури. Това личи особено чрез включването на български артисти.
„Участието на Мария Косса и други български лица внася нова перспектива. Между техните гледни точки и тези на африканските артисти се получи интересна палитра от мнения по една и съща тема, която е африканската музика”.
„Какво научих? Че имам още много какво да уча. И че комфортната зона е прекрасна, но най-интересните неща се случват извън нея.“, казва Стефан Стефанов.
Защо този филм е важен?
„Радио Африка“ е не просто филм — той е културен документ, който улавя един момент, в който България все по-смело се отваря към глобалната сцена. В него се преплитат гласове и визии, които разказват за миналото, настоящето и бъдещето на африканската музика през очите на артистите, които я създават и живеят. Но значението на проекта надхвърля музикалната тема — той има потенциала да изведе българската документалистика на ново, международно ниво, именно защото се занимава с универсална тема, разгърната с мащаб, дълбочина и внимание към детайла.
Кои са лицата на „Радио Африка“?
Филмът събира на едно място звезди и новатори:
* Вию Фарка Туре – син на легендарния Али Фарка Туре, представител на съвременната сцена в Мали
* Бубакар Траоре – легенда на африканската музика с кариера от 60-те години
* Басеку Кояте – майстор на традиционния инструмент нгони
* Нура Минт Сеймали – мавританска певица, покоряваща световните уърлд класации
* The Smile Trio – танцьори и певци от Мозамбик, с 35 международни концерта през последната година
*DJ Marcon & Palo Santos – първата българска афробийт група
* Мария Косса – преподавател по африкански танци и организатор на Деня на Африка в България
* Деян Петров – музикант и преподавател в катедра „Африканистика“ в СУ
Премиера
Очаквайте премиерата на „Радио Африка“ на 21 май 2025 г. в Дом на киното — прожекция, която няма да бъде просто филм, а ритъм, гласове и културен диалог в един кадър.
Констанца Илиева