През трите години на война Украйна е превела 770 млн. долара на чуждестранни доставчици на оръжие като авансови плащания, но голяма част от оръжията и боеприпасите, за които са били дадени пари не са били доставени, съобщава Financial Times по данни на изданието Икономическа правда.
В статията си британският вестник се позовава на документи от Министерството на отбраната на Украйна и на вътрешни материали, които са станали достояние на изданието.
В публикацията се разказва историята на Танър Кук, 28-годишен жител на Аризона, който е собственик на малък магазин за оръжия в покрайнините на Тусон. През 2022 година неговата компания OTL получава договор на стойност 49 млн. евро за доставка на боеприпаси за украинската армия. Украйна плаща 17,1 млн. евро като авансово плащане, но така и не получава обещаните боеприпаси. Въпреки арбитражното решение във Виена в полза на украинската страна, парите все още не са върнати.
Друга ситуация се отнася до компанията Regulus, с която е подписан договор на стойност 1,7 млрд. долара. Държавната компания „Спецтехноекспорт“ твърди, че е платила 162,6 млн. долара под формата на авансови плащания и депозити, за да изпълни част от договора за доставка на 155-милиметрови снаряди. Освен това дружеството е извършило други плащания на стойност 14 млн. евро. Според украинската държавна компания обаче Regulus е нарушила условията на договора и все още не е върнала парите на Киев.
Според Financial Times ситуацията се усложнява и от корупционни скандали: няколко служители, отговарящи за поръчките в областта на отбраната вече са уволнени, а на някои са повдигнати обвинения. Десетки договори се разследват по подозрения за злоупотреби.
По твърденията на украински съд в един от случаите, през април 2022 година държавната компания „Укрспецэкспорт“ е закупила 120-милиметрови минохвъргачки от доставчици в Судан. По-късно става известно, че тези продавачи са имали тесни връзки с руската ФСБ и ЧВК „Вагнер“ на Евгений Пригожин.
По данни на независимия международен институт SIPRI военните разходи на Украйна през 2024 година са се увеличили с 2,9% в сравнение с 2023 година и са достигнали 64,7 млрд. долара. Това се равнява на 43% от военните разходи на Русия.
Междувременно най-големите доставчици на оръжие за Украйна от 2019 до 2023 година са съответно САЩ, Германия и Полша. През този период делът на Украйна в световния внос на оръжия бележи значителна експанзия, като показва рекорден ръст от 6,633%. САЩ твърдят, че са предоставили на Киев военна подкрепа в размер на над 300 млрд. долара.
По-рано този месец Вашингтон обяви, че извършва подготовка за още продажби на военно оборудване на Украйна.