НОВИНИ


Криза с боклука в София: Уроци от други градове и рискове пред столицата

3 3702 19.05.2025
Криза с боклука в София: Уроци от други градове и рискове пред столицата

На 19 май ще стане ясно дали сметоизвозването в осем столични района ще бъде прекратено. Засегнати са кварталите: „Люлин“, „Красно село“, „Илинден“, „Надежда“, „Сердика“, „Изгрев“, „Слатина“ и „Подуяне“.


Двете фирми, отговорни за сметоизвозването – „Зауба“ и „Грийн партнърс-БКС“, предупредиха, че могат да прекратят работа поради забавени плащания от Столичната община. Забавянето затруднява изплащането на заплати, осигуровки, данъци, пътни такси и консумативи.

 

Според фирмите, общината не е превела средства по фактури на стойност около 9 милиона лева, въпреки опитите за диалог.





Кметът Васил Терзиев коментира пред bTV, че забавянето се дължи на неприетия бюджет на София, което е довело до натрупани задължения към различни фирми на стойност около 100 милиона лева. Той увери, че няма да се допусне криза с боклука и че след приемане на бюджета ще се наваксат плащанията. Въпреки това не посочи конкретни мерки, ако фирмите спрат работа, но заяви, че „имаме план“.

 

Ситуацията със сметоизвозването в София през май 2025 г. напомня на редица сходни случаи от България и чужбина. Основната причина за кризата е забавянето на плащания от страна на Столичната община към фирмите „Зауба“ и „Грийн партнърс-БКС“, които обслужват осем столични района. Забавянето се дължи на неприетия общински бюджет. Кметът Васил Терзиев заяви, че няма да се допусне проблем с боклука, но не представи конкретен план за действие в случай, че фирмите прекратят дейността си.

 

Подобни кризи с отпадъците са се случвали и на други места

 

В Неапол, Италия, между 2008 и 2011 г., тонове боклук се натрупаха по улиците поради пренаселени депа, корупция и намеса на мафията. Реакцията на властите включи намеса на армията и изграждане на инсинератори като дългосрочно решение.

 

В Бейрут, Ливан, през 2015–2016 г., затварянето на основното сметище и липсата на нови договори доведоха до блокиране на сметоизвозването. Улиците на града се изпълниха с боклук, а гражданите протестираха под лозунга „You Stink“. Политическата нестабилност попречи на трайно решение, въпреки предложението отпадъците да се изнасят в чужбина.





В българския град Силистра през 2022 г. също имаше проблеми със сметоизвозването поради задължения на общината към почистващата фирма. Последваха частично прекратяване на услугите и преминаване към временни общински екипи. Впоследствие беше договорено разсрочено плащане.

 

В Париж през 2023 г. стачка на сметосъбирачи срещу пенсионната реформа доведе до натрупване на над 10 000 тона отпадъци. Реакцията включваше мобилизиране на частни фирми и служители от други региони. След приключване на стачката, нормалната дейност беше възстановена.

 

Общият извод от тези случаи е, че проблемите със сметосъбирането обикновено възникват при политическа или финансова нестабилност и могат бързо да се превърнат в здравна и екологична криза. Решенията варират от спешни временни мерки (армия, частни фирми, общински екипи) до структурни реформи (инсинератори, децентрализация, износ на отпадъци).

 

В случая със София, липсата на конкретен кризисен план при евентуално спиране на сметоизвозването създава риск от сериозни последици, особено в гъстонаселени райони като „Люлин“ и „Надежда“.

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама