НОВИНИ


Каква оценка заслужава държавата, когато става дума за децата ни?

0 2378 20.05.2025
Каква оценка заслужава държавата, когато става дума за децата ни?
БГНЕС

Среден успех – „Добър“ 3.53. Това е общата оценка, която държавата получава за грижата си към децата през 2025 година, според годишния доклад „Бележник“, изготвен от Националната мрежа за децата (НМД).


Докладът, който вече петнадесета поредна година оценява напредъка на институциите в девет ключови области, се базира на мненията на над 8000 деца и възрастни и труда на 40 автори. Целта е ясна – държавната политика за децата да бъде основана на факти, резултати и гласовете на самите деца, а не на „чувства, мисли и възприятия“, както подчерта изпълнителният директор на НМД Георги Богданов.

 

Оценки по области: от добри намерения до тревожна среда


Въпреки че средната оценка е „Добър“, резултатите в отделните области показват шарена картина. Някои сфери се справят по-добре, други се нуждаят от спешна промяна:

 

* Образование: Добър (3.87)
* Благосъстояние на децата: Добър (3.81)
* Семейна среда и алтернативни грижи: Добър (3.76)
* Спорт, култура и свободно време: Добър (3.80)
* Закрила от насилие: Добър (3.64)


Но в останалите области оценките вече са по-близки до червения химикал:

 

* Правосъдие за деца: Среден (3.44)
* Ранно детско развитие: Среден (3.21)
* Детско здраве: Среден (3.14)
* Участие на децата в решенията: Среден (3.11)


Макар да няма "слаб" по никоя дисциплина, и "отличен" също липсва. А когато става дума за децата, „добър“ просто не е достатъчно добър.

 

Институции с обещания, но без срокове


По време на представянето на доклада, заместник-министърът на правосъдието Михаела Мечкунова призна, че „винаги има какво да се направи“ по темата за детското правосъдие и подчерта нуждата от партньорство с неправителствения сектор.

 

„Децата са нашето бъдеще и те винаги ще бъдат такова. Ако създадем достойни и добри хора, ще пресечем порочни и лоши неща“, каза тя и пожела следващата оценка да бъде Отличен (6.00).


Мечкунова даде за пример действията на министерството срещу имотната мафия – намек, че системната грижа за децата е не просто социална, а и дългосрочна стратегия за превенция на престъпността и изграждане на устойчиво общество.


„Бележник 2025“ не е просто бюрократична равносметка, а огледало – понякога криво, но винаги важно. Огледало, в което виждаме не само как държавата се отнася към децата ни днес, а и какво бъдеще градим утре. Защото, ако децата не получат отлична грижа сега, какво ще оценяваме след време – щетите?

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама