
България плаща по 1 милион лева на ден по скандалния договор с "Боташ". Това каза за бТВ министърът на енергетиката Жечо Станков. Договорът задължава България да плаща на Турция 1 млн. лв. на ден такса за пренос на природен газ. Таксата се плаща без значение дали всъщност се пренася газ или не. Срокът на договора е 13 години."Над половин милиард са платени вече на "Боташ" - - капацитетът, който сме ползвали, не е повече от 40 млн. лв.", съобщи още министърът.
"Може би договорът е останал встрани от общественото внимание, но още преди година започнахме проверка на "Боташ". Той е подписан от правителство, което има мандат 4-5 месеца и този договор ни обрича да платим 6 милиарда лева", каза Станков.
"Договорът с "Боташ" е поставил "Булгаргаз" на колене, колегите от служебното правителство умишлено или не са увредили интересите на държавата. Няма да допуснем повишаване на цената на парното, имаме дългосрочни договори с азерската компания".
"Булгаргаз" е стратегическо дружество на страната, тя е важна компания. Ще направя всичко възможно да я съхраня. В момента не е в добро финансово състояние, но как да е, като плаща 1 млн. лв. всеки ден", коментира Станков.
По думите на министъра е трудно да се използва договорът за доставка, тъй като цената на газа става много висока като мине през Турция.
"Разговарял съм с колеги от Унгария и Украйна. Техните сметки показват, че ще им е по-евтино да си внесат втечнен газ през германските терминали. Цената на газа по договора с "Боташ" е три пъти по-висока от тази на синьото гориво през Гърция", каза Станков.
Той посочи, че в парламентарна зала служебният министър Росен Христов се дължал изключително фриволно от трибуната на парламента. "Трябва да се носи политическата отговорност от министъра, президента и служебното правителство", отбеляза още той.
"В момента, в който аз бях председател, ми направи впечатление, че Европейската комисия е стартирала наказателна процедура срещу България за това как сме се договорили с турската страна. Внесох доклада, след като се уверих, че няма и дума в него, която да спомогне тази процедура на ЕК да накаже България", отбеляза той.
"Само за сравнение с "Боташ" - по "Балкански поток", в който инвестирахме 2.6 млрд. лв., България ще получи общо 20 млрд. лв. Тези пари отиват към бюджета - за енергетиката, инфраструктурата, санирането", поясни министърът на енергетиката.
"Разпитван съм от колегите от КПК, имам други колеги, членове на комисията, включително бивши министри са разпитвани, органите ще си свършат работата", посочи той на въпрос какво се е случило след като е предал доклада за "Боташ".