
Войната е ад, но някои съзират в нея неочакван шанс. В Европа, където растежът е бавен, а индустрията често изглежда изоставаща в глобалната надпревара, военната иновация се превръща в неочакван източник на надежда. Сателитни съзвездия, дронове, изкуствен интелект и нови противоракетни системи – всичко това не само изгражда нови отбранителни възможности, но и движи цели икономически сектори напред.
„Военната икономика“ може да звучи като нещо, излязло от учебник по история на XX век, но според някои анализатори именно тя може да се превърне в двигател на европейската конкурентоспособност в XXI век.
Идеята е проста – ако САЩ извлекоха технологичен и индустриален подем от Студената война, защо Европа да не може да направи същото от настоящата геополитическа криза?
Предложенията са амбициозни: Европейски противоракетен щит, общи програми за отбрана, инвестиции в иновации, които да изведат европейската индустрия от летаргията. „Нуждаем се от нов модел за растеж“, казва високопоставен европейски дипломат, замесен в стратегическото планиране. Според него в момента се оформя политически консенсус, че Европа няма как да бъде едновременно икономическо джудже и геополитически великан.
Проблемът, разбира се, е парите. Докато Германия обяви огромен фонд за модернизация на армията си след руската инвазия в Украйна, повечето други страни все още се колебаят. Европейската комисия настоява, че общите отбранителни проекти могат да стимулират създаването на работни места, растеж и иновации, но няма гаранции, че политическата воля ще издържи на теста на времето – и на бюджета.
И все пак историята е пълна с примери за това как военните нужди раждат цивилни технологии – от интернет до GPS. Днес, в свят, в който границата между гражданско и военно все повече се размива, Европа може би няма лукса да остане наблюдател. Въпросът е не само какво може да си позволи, а какво може да спечели – или да загуби – ако изостане още повече.
В този смисъл войната няма да излекува икономиката, но може да я събуди от комата.