
На всеки час и половина българин умира от инсулт още в болницата, а седем от 10 души с инсулт умират в рамките на година след инцидента.
За това алармира пред БТА ръководителят на Клиниката по нервни болести към УМБАЛ "Св. Анна" в София доц. Росен Калпачки, който участва в дискусия за достъпността на роботизираната рехабилитация за пациентите, прекарали инсулт.
По думите му смъртността от инсулт в България е четири пъти по-голяма спрямо другите европейски държави и девет пъти над средната за света. Доц. Калпачки отбеляза, че случаите на инсулт в страната са 45-50 хиляди годишно.
Специалистът обясни, че близо 80% от рисковите фактори за инсулт могат да бъдат повлияни, като 50% от тях заема високото кръвно налягане, а в 30% от случаите рискът за инсулт се дължи на мръсния въздух.
Причини за високата смъртност от инсулт са настъпили усложнения, в резултат на залежаването на болния, което влошава достъпа му до медицинска грижа, както и съпътстващи заболявания - диабет, бъбречно заболяване, високо кръвно налягане, сърдечни аритмии. Росен Калпачки коментира, че през 2024 г. едва 4% от хората с инсулт у нас са получили навременно лечение.
Експертът посочи, че лечението на инсулт по клинична пътека може да продължи не повече от 10-20 дни, а с долекуването и възстановяването на болния са натоварени близките му. Доц. Калпачки е убеден, че грижата за пациентите след инсулт у нас не е адекватна, а рехабилитационните центрове са изключително малко.
От съществено значение са и добрата профилактика и правилното лечение в острата фаза на инсулта. Важно е всички мъже и жените в менопауза да наблюдават нивото на холестерола си, на кръвното налягане и на кръвната захар. 10% от контрола на холестерола може да се осъществи чрез храната, като нивото му се нормализира основно с лекарства, които трябва да се пият редовно, както и тези за понижаване на кръвното налягане.