
Най-малко 52 души са загинали при нови израелски въздушни удари и артилерийски обстрел в Ивицата Газа, предаде Al Jazeera. Смъртоносните атаки идват на фона на задълбочаващ се хуманитарен срив, докато натискът върху Тел Авив да пропусне жизненоважна помощ в обсадения анклав продължава да расте.
Въпреки че Израел обяви, че пропуска десетки камиони с хуманитарна помощ, организациите на място алармират, че помощта не достига до нуждаещите се. Говорителят на хуманитарната агенция на ООН Йенс Лерке заяви, че нито един от камионите не е бил разтоварен от палестинската страна на КПП „Керем Шалом“ (Карм Абу Салем).
„Те все още са блокирани на граничния пункт. Само пет камиона са влезли реално в Газа“, каза репортерът Тарек Абу Аззум от Дейр ал-Балах. По думите му, това е „още един знак за системното възпрепятстване на хуманитарната помощ“.
Междувременно от организацията "Лекари без граници" (MSF) нарекоха допуснатото количество помощ „смехотворно недостатъчно“. Според тях, действията на израелските власти целят единствено да избегнат обвиненията в масов глад, като на практика поддържат населението в режим на оцеляване.
В сряда сутринта няколко десетки израелски активисти се опитаха да блокират камионите с помощ, настоявайки, че доставките не бива да се пускат, докато „Хамас държи израелски заложници“. Полицията ги възпря.
Международният натиск върху Израел расте. Великобритания спря преговорите по търговско споразумение, а Европейският съюз обяви, че ще преразгледа отношенията си с Израел заради „катастрофалната ситуация в Газа“. Франция, Канада и Великобритания заплашиха с „конкретни действия“, ако офанзивата не бъде прекратена.
Президентът на Палестинската автономия Махмуд Абас призова световните лидери да предприемат „незабавни и решителни мерки за прекратяване на обсадата“.
По официални данни от палестинските власти, от началото на войната през октомври 2023 г., когато нападение на Хамас отне живота на 1139 души в Южна Израел, израелските удари са убили над 53 570 души в Ивицата Газа, а над 121 600 са били ранени.