Придружители от малцинствените групи ще помагат при преброяването на ромското население в Бургаския регион. Към всеки двама преброители, които ще посещават домовете в гетата, ще бъде зачислен и един ромски помощник. Инициативата е на Областната управа в Бургас, като самите ромски лидери са предложили помощта си.
"По време на обученията преброителите изказаха притеснения, че с ромското население по-трудно ще се работи. Затова решихме, че ще е добре да има медиатори в тези квартали – хора, които познават общността, познават приятелския и роднинския кръг и ще помогнат при формулирането на въпросите така, че да се попълнят анкетните картите най-вярно", обясни зам. областният управител Златина Дукова.
На всеки ромски придружител ще се заплащат по 30 лв. на участък.
"За 18-те дни, в които ще тече преброяването, ако даден придружител върви с определен преброител, той ще вземе тези пари. За 32-та участъка в районите с концентрирано ромско население са осигурени 15 придружители, които ще вървят с по двама преброители", уточни Дукова.
Освен като придружители част от ромите в Бургас са преминали обучение и за преброители.Самите те са съгласни, че с малцинствените групи се работи по-трудно и ще е добре ако по домовете ходят от „техните хора“.
"Реших да бъда преброител, защото живея там и мисля, че ще се справя с възложената ми задача. Хубаво е в тези квартали преброителите да са роми, или поне да са придружавани от такива представители, тъй като хората там живеят в затворен кръг, всички се познават и не винаги допускат външни лица.Затова и за едните, и за другите ще е добре да има наш представител“, заяви Михаил Пехливанов, който е един от преброителите.
Днес в сградата на Областната управа бъдещите придружители получиха указания в какво ще се състои тяхната дейност и бяха запознати с процеса на преброяването. В петък преброителите ще се запознаят със зачисления им придружител. Всеки от тях ще получи СИМ карта, с която да държат постоянна връзка.