
Центристът Никушор Дан встъпи днес в длъжност като президент на Румъния с категорично послание: „румънската държава има нужда от фундаментална промяна“. На тържественото заседание на двете камари на парламента той предупреди, че страната се изправя пред дълбока икономическа криза и прекомерен бюджетен дефицит – проблем, който не търпи отлагане.
Избраният за президент на Румъния Никушор Дан поема поста в тежък момент
Новият президент на Румъния Никушор Дан ще се изправи пред изключително трудна задача: сериозна икономическа криза и наследство от политически раздори.
След като обърна резултата и победи радикалния десен кандидатДжордже Симион на балотажа на 18 май, независимият кмет на Букурещ започва работа по формирането на ново правителство чрез преговори с проевропейските партии в парламента на Румъния.
Този процес, както и назначаването на нов министър-председател, може да отнеме седмици. А веднъж съставено, новото правителство на Дан ще се изправи пред изключително тежък списък с приоритети, пише POLITICO.
Създаване на стабилно правителство
Дан заяви, че ще работи с проевропейските партии в парламента, макар че най-голямата сред тях – Социалдемократическата партия (PSD) – все още обмисля дали да участва във властта или да премине в опозиция. Дан желае уважавания временен президент Илие Болоджан да бъде премиер и да постави като приоритет намаляване на бюджетния дефицит до 7,5% от БВП.
Ако PSD откаже да се включи в коалиция, тези цели ще трябва да бъдат преследвани чрез правителство на малцинството, което по своята същност би било по-нестабилно и би предизвиквало притеснения сред инвеститорите.
„Румъния е заплашена от понижаване на кредитния си рейтинг, е в процедура по прекомерен дефицит от ЕС и среща сериозни проблеми с доверието на пазара“, казва Елена Калистру, съосновател и президент на гражданската НПО Funky Citizens в Букурещ. „Дан трябва да използва новия си политически капитал, за да прокара трудни фискални реформи чрез последователен икономически екип“.
Това означава да номинира премиер, който може да събере парламентарно мнозинство и да се фокусира върху фискална дисциплина. „Румъния отчаяно трябва да изпрати силни сигнали както към пазарите, така и към Европейската комисия, че е готова да прилага сериозни мерки за фискална дисциплина“, допълва Калистру.
Лидерство на Румъния в Европа
С население от 19 милиона, значително присъствие на НАТО – включително бъдещата най-голяма европейска база на Алианса – и ключова стратегическа позиция на Черно море до Украйна, Румъния трябва да бъде жизненоважен партньор за западните интереси, особено в Брюксел.
Дан казва, че иска да играе „по-активна“ роля в делата на ЕС, включително в преговорите по седемгодишния бюджет на блока. За разлика от политическите си опоненти, той твърдо подкрепя продължаването на помощта за Украйна и укрепването на автономния отбранителен капацитет на ЕС, особено в контекста на заплахата САЩ при Доналд Тръмп да се оттеглят от ангажиментите си.
„Аналитичният подход на Дан може да се окаже ценен в тези сложни преговори, особено когато Източна Европа все повече се превръща в център на европейската система за сигурност“, казва Калистру. „Това е и възможност да се възстанови доверието към Румъния в Брюксел след години на фискална безотговорност“.
Отилия Нъцу, анализатор в базирания в Букурещ мозъчен тръст Expert Forum, заявява, че е време Румъния да има „по-силен глас“ в Брюксел.
„Румъния е голяма страна-членка на ЕС и трябва да играе далеч по-активна роля, отколкото досега“, казва тя. „Не знаем докога можем да разчитаме на подкрепата на САЩ и е от решаващо значение да станем глас в полза на европейското единство. Президентът трябва ясно да заяви, че победата на Украйна във войната е екзистенциален въпрос за нас“.
Според Нъцу това трябва да включва и призив за конфискация на замразените руски активи и пренасочването им към Украйна за финансиране на отбраната и възстановяването.
Възстановяване на доверието в демокрацията
Самият Дан заяви, че иска да възстанови доверието на нацията в демокрацията – нещо, което вече бе крехко, а получи тежък удар след като миналогодишните президентски избори бяха отменени заради обвинения в чужда намеса.
Тази задача включва борба с корупцията на всички нива, назначаване на нови съдии и прокурори с висока репутация и прекъсване на влиянието на утвърдените партии като PSD и Националната либерална партия (PNL) върху начина, по който функционира политиката.
Политическите партии в страната се възприемат като корумпирани и обслужващи лични интереси, казва Оана Попеску-Замфир, бивш правителствен съветник и експерт в Европейския съвет по външна политика. „Политиката се възприема като нещо, което правиш, за да се обогатиш или да спечелиш влияние; не се приема като легитимна професия в очите на мнозина“, казва тя. „Остава открит въпросът как Никушор Дан ще работи с партиите, но като кмет той вече го е правил. Хората все по-често говорят за огромния му капацитет да учи“.
Дан казва, че има „натиск от обществото“ върху „старата политическа класа“ да промени начина си на действие след години на провали. „Мисля, че разбраха, че трябва да променят нещо – и то съществени неща“, заключава той.