НОВИНИ


Макрон зове за мобилизация за спасяване на океаните

1 7499 09.06.2025
Макрон зове за мобилизация за спасяване на океаните
Френският президент Еманюел Макрон БГНЕС

Държавният глава на Франция Еманюел Макрон призова за мобилизация за спасяване на океаните, които, според него, са в процес на кипене под ефекта на глобалното затопляне, съобщи Франс прес.


Този призив Макрон отправи при откриването на конференцията на ООН за океаните, провеждаща се в южния френски град в Ница.

 

"Първият отговор следователно е многостранният подход. Климатът подобно на биоразнообразието не е въпрос на мнение, това е въпрос на научно установени факти“, подчерта френският лидер.



Той допълни, че Договорът за откритото море ще бъде ратифициран от достатъчно страни, за да може да влезе в сила. За целта пактът трябва да бъде ратифициран от 60 страни.

 

Досега 50 страни са го ратифицирали, а още 15 са дали заявка, че ще го направят, изтъкна Макрон и поясни, че това означава, че скоро договорът ще влезе в сила.

 

Договорът, подписан през 2023 г., би трябвало да влезе в сила 120 дни след ратификацията от 60-ата страна. Франция искаше тези 60 ратификации да са направени преди конференцията в Ница.

 

Текстът на договора беше официално приет през юни 2023 г. в централата на ООН в Ню Йорк и целта на документа е да гарантира устойчиво използване и съхранение на морските ресурси в открити води.

 

При откриването на конференцията днес в Ница Макрон бе категоричен освен това, че дълбините, Гренландия или Антарктика не са за продан.



"Морските дълбини не се продават, нито е за продан Гренландия, нито пък Антарктика или откритото море“, отбеляза Макрон в момент, в който президентът на САЩ Доналд Тръмп говори за придобиване на Канада или на Гренландия.

 

На конференцията в Ница има лидери и представители на 130 страни, уточнява ДПА. Тя продължава до петък. Ключови теми, които се дискутират на нея са замърсяването на океана с пластмаси, разширяването на морските защитени територии в международни води и пораждащото полемика дълбоководно добиване на полезни изкопаеми


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама