НОВИНИ


Убита с предизвестие. Колко жени трябва да умрат, за да проработи системата?

3 2644 19.06.2025
Убита с предизвестие. Колко жени трябва да умрат, за да проработи системата?
Български фонд за жените

Поредният случай на фатално насилие срещу жена в България отново поставя на фокус бездействието на институциите – д-р Таня Костадинова от Бургас издъхна след два месеца в кома, причинена от побой от бившия ѝ партньор. Данни от скорошно проучване сочат, че половината от потърсилите помощ жени не намират адекватна подкрепа от полицията, а съдебната система често неглижира доказателствата за насилие.


Трагедията


Д-р Таня Костадинова, спешен медик в частна болница в Бургас, почина, след като бе нападната на 4 април от бившия си приятел – неин колега. Побоят се случил публично, в заведение, пред множество свидетели. Малко след нападението състоянието ѝ се влошава и тя изпада в кома. Преди броени дни тя умира, без да се събуди.





Първоначално извършителят е задържан за 72 часа и му е повдигнато обвинение за средна телесна повреда. След смъртта на д-р Костадинова делото се очаква да бъде прехвърлено към Окръжната прокуратура и обвинението – променено. Все още обаче няма задържане, наложена е само забрана за напускане на страната.

 

Статистика от терен


Според проучване от Фондация „Будителките“ (публикувано на 12 юни 2025 г.) сред над 10 000 жени от онлайн общността „Не си сама“:

- 61% смятат, че полицията реагира неефективно;
- Над 70% от жертвите имат затруднения с доказване на насилие в съда;
- При две трети от жените, получили заповед за защита, тя е нарушавана;
- В над 80% от тези случаи няма наказание за насилника;
- 68% от напусналите насилник изпитват продължаващ тормоз и страх.

 

Изводите
Въпреки законовите промени от началото на 2024 г., ключови механизми на защита от домашно насилие не се прилагат ефективно. Институциите продължават да действат тромаво и често пренебрегват сериозността на сигналите.


Жените, преминали през насилие, настояват за по-бърза съдебна защита, по-ефективна полицейска намеса, безплатна правна и психологическа помощ, както и финансова подкрепа за самостоятелно справяне. Този трагичен случай отново напомня, че времето за реформа в системата е изтекло.

 

Държавата не пази жените. Тя ги предава

 

Смъртта на д-р Таня Костадинова не е трагична изненада. Тя е закономерен резултат от системен срив – в полицията, в прокуратурата, в съда. Жените в България живеят с усещането, че ако бъдат нападнати, тормозени, пребити или убити, ще останат сами. Или още по-лошо – ще бъдат разпитвани и съдени вместо насилника.





Броени месеци след като законът бе „усъвършенстван“, реалността не се е променила: полицията не реагира навреме, прокуратурата повдига обвинения за „средна телесна повреда“ при животозастрашаващи удари, съдилищата игнорират снимки, записи и съобщения. Заповедите за защита се нарушават масово, без последствие. Държавата праща ясно послание: „Твоята болка не е достатъчно тежка. Твоят страх не е доказуем. Твоята смърт – може би ще направи впечатление. За няколко дни“.

 

Това не е частен случай. Това е публичен провал.

 

Държава, която не осигурява адекватна защита на жените си, отказва да изпълнява основната си функция – да пази живота. А жените в България умират. Системно. С предизвестие. И с безразличието на институции, които вече никой не вярва, че ще се събудят.

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама