НОВИНИ


Ген. Сирски за новата стратегия: Ще съчетаваме активна отбрана и настъпление

1 6402 24.06.2025
Ген. Сирски за новата стратегия: Ще съчетаваме активна отбрана и настъпление
Ген. Сирски - главнокомандващ армията на Украйна

Там, където е възможно, нанасяме удари по врага, провеждаме контраатаки. Настъпваме там, където виждаме слаби места в отбраната на противника. Новата стратегия ще съчетава отбранителни действия с активна отбрана и настъпателни операции. отбеляза главнокомандващият генерал Александър Сирски.


Преходът на армията към корпусна система би трябвало да създаде по-ефективни резерви, способни да провеждат активни контранастъпателни действия.
това заяви главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна на среща с журналисти.


„Основната цел на прехода към нова организационна структура е повишаване на ефективността на нашите действия и намаляване на натоварването на органите за военно командване и управление. Намаляване на броя на обектите за командване и управление, които са пряко подчинени на конкретен орган (армейски корпус), който вече е създаден на постоянна основа“, заяви главнокомандващият на Въоръжените сили на Украйна.


Според него, става въпрос преди всичко за по-ефективно използване на всички налични сили и ресурси, оптимизиране на разпределението на нашата артилерия и увеличаване на броя на подразделенията с безпилотни системи.


„Надявам се, че подобна реорганизация ще ни даде възможност, първо, да спестим личен състав, тоест да използваме по-рационално военнослужещите си, които пряко изпълняват бойни задачи. А също и да създадем по-ефективни резерви, за да можем да провеждаме активни контраофанзивни и настъпателни действия“, подчерта Сирски.


Както подчерта главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна, процесът протича практически без забавяне. Също така, командирите на корпусите са избрали своето командване. На всички тях е дадено правото да изберат заместниците си, които желаят.


„По този начин наблюдаваме значително подмладяване на оперативния команден състав на воюващата армия. По-голямата част от командирите на корпуси са бивши командири на бригади, отличили се на бойното поле. Техните заместници, началници на щабове - същите“, докладва Сирски.


Той изрази надежда, че подобна реорганизация ще предостави нови възможности по отношение на ефективността на използването на подразделенията, използването на бойния опит, засилен контрол върху бригадите, намаляване на нашите загуби и увеличаване на броя на унищожените врагове.


Както съобщи УНИАН, командирът на Трети армейски корпус Андрей Билецки смята, че първите резултати от прехода към корпусно преобразуване трябва да се очакват след около три месеца. Значителни резултати ще има в рамките на 6-8 месеца.


Трети армейски корпус ще включва пет бригади, включително Трета щурмова, както и части от корпусния комплект. Командното звено на корпуса вече е сформирано, както и полк от безпилотни системи. Третият корпус ще се основава на три стълба - бойна подготовка, професионални подофицери, технологии, управление и планиране.


Думите на главнокомандващия на Въоръжените сили на Украйна, генерал Александър Сирски, за евентуални настъпателни действия могат да бъдат свързани с два аспекта. И първият може да се отнася до украинската ракетна програма. Това мнение изрази в ефир бившият служител на Службата за сигурност на Украйна, военен експерт Иван Ступак.


„Разчитаме на немска помощ, че те ще ни помогнат с компоненти, машини, технологии, чертежи и ние ще го ускорим. Президентът също говори за това, че украински балистични системи, крилати ракети могат да се появят в руското въздушно пространство в близко бъдеще“, каза той.


Същевременно Ступак добави, че по-вероятната причина може да е свързана с украински пилоти на безпилотни летателни апарати, предвид назначаването на Роберт „Маджар“ Бровди за командир на Силите за безпилотни системи.


Според анализатора на Defense Express Иван Киричевски, ако Украйна планира контраофанзива , нейният успех ще се дължи на информационното мълчание. Експертът припомни, че именно публичността на офанзивата през 2023 г. е довела до провала.

 


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама