
Температурите в Южна Европа надвишават 40 градуса, а за следващите дни се прогнозират хиляди предотвратими смъртни случаи.
Южна Европа е обхваната от жестока гореща вълна, като температурите достигат до 46 градуса по Целзий в испанския регион Уелва — нов национален рекорд за юни. Същевременно Италия, Гърция, Португалия и Западните Балкани също са изправени пред екстремни жеги, горски пожари и човешки жертви, пише Politico.
СЗО: Десетки хиляди смъртни случаи могат да бъдат предотвратени
Експерт от Световната здравна организация (СЗО) отправи предупреждение, призовавайки за спешни действия за спиране на десетки хиляди „ненужни и до голяма степен предотвратими смъртни случаи“.
„Вече не се питаме дали ще има гореща вълна, а колко на брой ще преживеем тази година и колко дълго ще продължат“, заяви Марисол Иглесиас Гонсалес, технически сътрудник по климатичните промени и здравето в офиса на СЗО в Бон.
Над 4 500 очаквани смъртни случая само за няколко дни
Според Пиер Масело от Лондонското училище по хигиена и тропическа медицина тази гореща вълна може да доведе до над 4500 допълнителни смъртни случая между 30 юни и 3 юли. По думите му, страните с най-висока очаквана смъртност са Италия, Хърватия, Словения и Люксембург.
„Най-тежките дни ще бъдат вторник и сряда“, посочи той.
Всяка година горещините причиняват над 175 000 смъртни случая в европейския регион на СЗО – от Исландия до Русия. Основно изследване, съавтор на което е Масело и което обхваща 854 европейски града, предупреждава, че смъртността от горещини ще се увеличи рязко, ако не се приоритизират мерки за климатична адаптация.
Горещините, климатичните промени и нарастващите рискове
В понеделник СЗО потвърди, че климатичните промени, предизвикани от изгарянето на изкопаеми горива, ще направят горещите вълни по-чести, по-опасни и по-интензивни — което ще води до повече болести и смърт.
Според националната метеорологична агенция Aemet, почти две трети от испанските общини са с предупреждение за здравен риск, включително 804 с най-високо ниво на тревога. Представител на агенцията обяви, че интензивната жега ще продължи поне до 3 юли. Подобни предупреждения за жега са активни и във Франция, Италия, Португалия и Гърция.
Пожари, замърсяване и масови евакуации в Южна Европа
Гръцкото правителство предупреди за замърсяване на въздуха, причинено от горски пожари, които опустошават крайбрежни райони близо до Атина. Над 50 000 души са евакуирани в Турция, основно заради пожар близо до Измир.
В Албания са регистрирани 26 пожара между неделя и понеделник, а в Сърбия миналия четвъртък е бил най-горещият ден, откакто се водят метеорологични наблюдения (от XIX век).
СЗО: Опасността не е само в жегата, а в неподготвеността
СЗО съветва хората да пият достатъчно вода, да избягват излизания в обедните часове и да охлаждат домовете си, особено уязвимите групи: възрастни, деца, работещи на открито, бременни жени и хора с хронични заболявания. Иглесиас Гонсалес допълва, че особено внимание трябва да обърнат хората, приемащи лекарства като антидепресанти или лекарства за кръвно налягане, тъй като те могат да затруднят регулирането на телесната температура.
Но според СЗО не е достатъчно просто да се реагира при горещини – нужни са и по-дългосрочни стратегии за подготовка. В проучване от 2022 г. само 21 от 57 страни в европейския регион на СЗО съобщават, че имат национален план за действие при горещини. От тях само 14 са страни членки на ЕС.
Липсва цялостна подготовка: предупреждения има, но системи няма
От препоръките на СЗО най-често се изпълняват системите за ранно предупреждение и информационни кампании. Но по думите на Иглесиас Гонсалес, държавите изостават в адаптацията на здравните си системи и в предотвратяване на топлинния стрес чрез по-добро градско планиране.
През следващата година СЗО ще публикува нови препоръки към правителствата, включително насоки за „охлаждащи стратегии, ориентирани към хората“ на градско и регионално ниво, с цел по-добра защита от екстремните горещини.