НОВИНИ


Дронове и нови оръжия прекрояват бойното поле в Украйна

1 4217 01.07.2025
Дронове и нови оръжия прекрояват бойното поле в Украйна
Войната в Украйна чертае войните на бъдещето

През годините на война Украйна се превърна във фабрика за оръжия, където се разработват не само нови оръжия, но и подходи за тяхното производство. Наземните дронове и безпилотни летателни апарати промениха бойното поле завинаги. За първи път те бяха широко и успешно използвани по време на войната между Украйна и Русия.


Сега Украйна увеличава производството на собствени оръжия и разработва нови решения, които ще повлияят на хода на съвременните войни в бъдеще, посочва  Блумбърг .

 

Авторът на статията описва как е наблюдавал два наземни дрона, които могат да доставят товари или дистанционно да минират даден район. Според него това е проява на войната на бъдещето, която в момента се разработва в Украйна.

 

„Три години и половина пълномащабна война срещу Русия превърнаха страната във фабрика за оръжия, която прекроява бойното поле. Ново оборудване се разработва и внедрява на част от разходите и в изключително кратки срокове, отколкото където и да е другаде по света“, се казва в статията.

 

Отбелязва се, че Украйна е значително зависима от американското разузнаване и данните на съюзническата противовъздушна отбрана за прихващане на руски ракети. Но се цитират думите на президента Володимир Зеленски, който отбеляза, че Украйна получава около 40% от оръжията си от собствени източници. По-специално, стратегическият съветник на Зеленски Александър Камишин заяви, че украинските заводи са способни да произвеждат бронирани машини в големи количества.

 

Основната промяна във войната е използването на дронове, които Украйна използва за атаки по руски позиции и обезвреждане на бойни танкове. Това е променило характера на войната. Авторите са взели предвид и ударите с безпилотни летателни апарати по стратегически бомбардировачи в отдалечени руски въздушни бази. Според техните оценки около 70% от руската техника, унищожена от украинските сили, е била унищожена с помощта на дронове.

 

Зоната на поражение се разширява, където войниците са под постоянна заплаха от атака от дронове с FPV управление.

 

Русия обаче се адаптира и към условията на съвременната война. Модернизира иранските безпилотни летателни апарати „Шахед“, използвайки дронове, управлявани чрез оптичен кабел, което ги прави неуязвими за заглушаване. Аналитичен център, близък до руското Министерство на отбраната, пише, че през май Русия е увеличила производството на бойни дронове с почти 17%, рязко ускорявайки темпа на производство. 

 

„Русия знае как да стандартизира производството, да го мащабира, за да произвежда огромни количества оборудване, докато Украйна разчита на креативност и иновации. Който и модел да надделее, всичко ще се реши от война.“, коментира анализатори.

 

 IT специалистът Егор Дудинов разработва устройство за улавяне на различни видове електронни сигнали. То открива сигнали, излъчвани от вражески радари, системи за заглушаване и дори оператори на дронове на разстояние до 30 километра. Някои разработчици работят при финансови ограничения и кратки срокове.

 

„Ситуацията на фронта се променя толкова бързо, колкото никога досега. Много е важно да се провери всичко на бойното поле възможно най-скоро“, каза Дудинов.

 

Украински фонд за рисков капитал за военно-технологични стартиращи компании се опитва да намери следващото голямо нещо във военните технологии. Една инвестиция включва използването на лазер за маркиране на цел, след което изстрелване на дрон, който автоматично следва лазера и я удря. Друга инвестиция  е разработването на софтуер и набор от чипове, които действат като малки антени, за да филтрират шума, умишлено създаден от врагове, за да нарушат GPS сигналите, практика, известна като спуфинг. Трета, която се тества буквално в гараж, включва производството на евтини ракети, които могат да прехващат дронове "Шахед".


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама