
Докато горещата вълна в Европа продължава и се разширява на изток – с температури над 30-те градуса в Париж, Рим, Берлин, Виена, Прага и Варшава – нарастват и дебатите около въпроса: как можем да се адаптираме към този нов климатичен реалност?
Франция регистрира втория най-топъл юни от началото на метеорологичните измервания през 1900 г., съобщи министерството на екологичния преход на страната, пише АФП.
„Юни 2025 г. е станал вторият най-горещ юни от 1900 г. насам, след юни 2003 г.“, заяви министърката на екологичния преход Анес Пание-Рюначе.
Прекъсвания на тока в Италия
Във вторник следобед части от Флоренция, Милано, Рим и Бергамо останаха без електричество поради продължаващата гореща вълна в Италия.
Причината: претоварване на електрическите мрежи заради непрекъснатата работа на климатици и прегряване на подземни електрически кабели.
В резултат:
- светофарите спряха да работят;
- хора останаха блокирани в асансьори;
- магазини затвориха преждевременно;
- хиляди домове останаха без електричество за часове.
Магазинът La Rinascente в центъра на Флоренция бе евакуиран като предпазна мярка.
Световната метеорологична организация: това е новата реалност
Световната метеорологична организация – агенцията на ООН за времето и климата – заяви вчера, че трябва да се научим да живеем с новата нормалност:
горещи вълни, които ще стават все по-чести и по-интензивни с всяка изминала година.
Проблемът става политически
Но въпросът как да реагираме на тази климатична реалност все повече придобива политическо измерение, тъй като част от европейските избиратели изразяват съмнения относно цената на климатичните политики.
Тереса Рибера, координаторка на „зелената трансформация“ в ЕС, заяви пред вестникаря Сам Джоунс, че политическото малодушие спъва усилията на Европа да се справи с климатичната криза – въпреки че континентът е засегнат от безпрецедентна гореща вълна.
Според нея, въпреки че ефектите от климатичната спешност са очевидни, реалните действия липсват, защото някои политически партии „все още настояват, при това категорично, че климатичните промени не съществуват“, или твърдят, че приспособяването към климатичната реалност е твърде скъпо.
Въпросът, който все по-често си задават хората: как да живеем с това? Италия вече въведе ограничения за работа на открито, но това е временна мярка, която не засяга коренните причини за проблема.