НОВИНИ


ЕК одобри промените в ПВУ. Финансира борбата ни с руската енергийна зависимост

1 2249 02.07.2025
ЕК одобри промените в ПВУ. Финансира борбата ни с руската енергийна зависимост

Европейската комисия (ЕК) даде днес положителна оценка на изменения Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ) на България, съобщиха от Комисията. Актуализираният план включва специална глава, посветена на инициативата REPowerEU, която има за цел да подкрепи независимостта на Европа от руските изкопаеми горива до 2030 г. и да ускори екологичния преход.


Основни параметри на преработения план


Общата стойност на плана вече възлиза на 6,17 милиарда евро под формата на безвъзмездни средства. Включва 50 реформи и 51 инвестиции.

 

На 16 април България подаде искане до ЕК за изменение на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в съответствие с член 21 от Регламента за Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ), както и да добави към него глава за REPowerEU – европейския план за намаляване зависимостта от руските изкопаеми горива и за ускоряване на екологичния преход. 


Одобрението на главата за REPowerEU дава възможност страната ни да се възползва от допълнителния ресурс, предоставен от ЕК, в размер на 479 млн. евро. С тези средства ще бъдат подкрепени мерки за справяне с енергийната бедност, за подкрепа на либерализацията на пазара на електроенергия и за насърчаване на внедряването, както и за съхранението и използването на възобновяема енергия.





Промените в първоначалния вариант на НПВУ се основават на необходимостта да се отчетат обективни фактори – инфлация, прекъсвания във веригите за доставки, промени в пазарното търсене и по-ефективни начини за прилагане на мерките.

Екологичен и енергиен фокус: REPowerEU


Измененият план поставя силен акцент върху зеления преход – 49,9% от общите средства и 99,5% от средствата по REPowerEU са насочени към мерки, свързани с климата.

 

Реформите и инвестициите в рамките на REPowerEU включват:

- борба с енергийната бедност и защита на уязвимите потребители;
- подкрепа за либерализация на електроенергийния пазар;
- насърчаване на внедряването, съхранението и използването на възобновяеми енергийни източници;
- подобряване на балансиращия пазар на енергия.

Цифрова трансформация и социална насоченост


Българският план запазва и амбициите си в областта на цифровизацията:

- 20,6% от бюджета са насочени към разширяване на мрежи с много голям капацитет,
- повишаване на цифровите умения,
- дигитализация на публичната администрация и бизнеса.


Планът запазва и важна социална насоченост, с мерки за:

- модернизация на образованието;
- подобряване на предоставянето на дългосрочни грижи;
- улесняване на достъпа до здравеопазване.




Финансиране и следващи стъпки


До момента България е получила 1,37 млрд. евро по линия на Механизма за възстановяване и устойчивост (RRF) като първо плащане.


Първоначалното искане за втори транш, подадено през октомври 2023 г., ще бъде оттеглено от правителството, съобщи вицепремиерът.


ЕК ще одобрява следващи плащания само въз основа на доказан напредък в изпълнението на реформите и инвестициите, заложени в изменения план.

 

Сега топката е в полето на Съвета на ЕС, който разполага с четири седмици, за да разгледа и официално да одобри положителната оценка на Комисията.

 

Европейската комисия представи плана REPowerEU през май 2022 г. Планът се основава на изпълнението на предложенията от пакета „Подготвени за цел 55“, които са в подкрепа на амбициозната цел на ЕС за постигане на намаляване с най-малко 55% на нетните емисии на парникови газове до 2030 г. и на климатична неутралност до 2050 г. в съответствие с Европейския зелен пакт.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама