
Ще трябва да изчакаме, за да видим какъв точно е резултатът от американските бомбардировки върху иранските ядрени обекти и доколко те са възпрепятствали ядрените амбиции на страната. Американските бомбардировки върху ирански ядрени обекти не само разтърсиха Близкия изток, но и разединиха Съединените щати – ново социологическо проучване показва, че ударите са получили масово неодобрение от независимите избиратели и демократите.
Белият дом и Пентагонът започнаха координирани усилия да убедят американската общественост, че мисията е била успешна и необходима. На пресконференция в Пентагона председателят на Обединения комитет на началник-щабовете ген. Дан Кейн разкри подробности за многогодишното планиране, което е подготвило почвата за нападението, и за неговото изпълнение.
Подобни детайли, споделени от Кейн, могат да окажат влияние върху общественото мнение и да спечелят подкрепа за въздушните удари. Но първоначалната оценка на обществената реакция далеч не е такава, каквато администрацията е очаквала.
Според анкета на CNN, публикувана тази седмица (преди да се появят противоречиви оценки за успеха на операцията), 56% от анкетираните не одобряват ударите.
Политически разделения
Резултатите от проучването предвидимо следват идеологическите линии: демократите почти винаги не одобряват действията на администрацията на Тръмп, докато републиканците обикновено ги подкрепят.
60% от независимите избиратели и 88% от демократите не одобряват решението за военни действия срещу Иран. Сред републиканците 82% го одобряват. Но едва 44% от републиканците го одобряват „силно“, докато 60% от демократите го осъждат силно – факт, който показва, че част от електората на Тръмп остава скептичен към външнополитическите интервенции.
Центърът се отдръпва от Тръмп
Независимите избиратели често се възприемат като балансьори в американската политика – тяхната подкрепа може да наклони везните в едната или другата посока. Но по редица въпроси те постепенно се отдръпват от Тръмп.
Аарън Блейк от CNN посочи миналата седмица резултатите от няколко анкети относно обширен вътрешнополитически законопроект на Тръмп:
„Независимите са против законопроекта с приблизително съотношение 3:1... В проучванията на KFF и Fox News – тези с най-малко колебаещи се – 7 от 10 независими са против“.
По водещата тема за администрацията – миграционната политика и депортациите – през април CNN съобщи, че над половината независими избиратели нямат доверие в Тръмп по този въпрос, а 56% смятат, че е отишъл твърде далеч.
Същото се отнася и за митата, икономическата политика и съкращенията в бюджета – независимите остават трудно убедими, че политическият курс на Тръмп е правилен.
Най-лош рейтинг сред независимите
Главният анализатор на данни в CNN Хари Ентън обобщава тенденцията: „Съвсем ясно е, че независимите се обръщат срещу Тръмп“.
През април анализ на Ентън показа, че Тръмп има най-нисък рейтинг сред независимите на този етап от президентски мандат в историята.
„Големият му проблем е, че напълно е загубил центъра на електората“, казва той.
Причините според него са две:
1. Независимите не харесват икономическата политика на Тръмп.
2. Не приемат основната част от неговия дневен ред (включително т.нар. „Голям и красив законопроект“).
Независимите – трудни за проследяване
Въпреки всичко, независимите не са единна група и трудно се следят. Както обясняват анализаторките Ариел Едуардс-Леви и Дженифър Агиеста:
„Много от т.нар. независими всъщност са силно пристрастни и не могат да бъдат определени като умерени“.
„Те имат по-слаби партийни връзки и по-ниска политическа ангажираност, което прави мнението им по-гъвкаво от това на лоялните избиратели“, обяснява Едуардс-Леви.
В анкета на Washington Post за законопроекта на Тръмп само 18% от демократите и 25% от републиканците казват, че не са чули нищо за предложението. Сред независимите тази цифра е 34% – знак за ниско информираност по основните теми.
Позицията на независимите става все по-неблагоприятна за Тръмп – както във външната, така и във вътрешната политика. А без подкрепата на центъра, бъдещето на неговия курс изглежда все по-несигурно.