
Западните военни все повече осъзнават, че техните дронове ще бъдат остарели, освен ако технологията, която внасят или разработват, не бъде тествана на бойни полета като Украйна.
„Ако вашата система не се използва на фронтовата линия в Украйна всеки ден, тя много бързо остарява“, каза пред Business Insider Джъстин Хеджис, бивш морски пехотинец и съосновател на компанията за военно разузнаване Prevail .
Изданието подчерта, че Prevail е сключила споразумение с украинския производител на дронове Skyeton за стартиране на производството на малкия дрон за наблюдение и насочване Raybird във Великобритания.
„Това е в съответствие с плановете на британската армия да замени проблемната си програма за дронове Watchkeeper с безпилотни системи за наблюдение и насочване, които са по-подходящи за сценариите, развиващи се в Украйна“, пояснява статията.
Неотдавнашното споразумение за обмен на данни и технологии за дронове, сключено между украинския президент Володимир Зеленски и британския премиер Киър Стармър, предвижда украинският опит да бъде „свързан с британските производствени линии“.
„Това се вписва в тенденцията в западните страни да гледат на украинското бойно поле като на жива лаборатория - непременно за отбраната на страната, но все по-често като важен начин по-малките компании да разработват системи и услуги с технологично предимство“, се обяснява в статията.
В същото време министърът на отбраната Люк Полард отбеляза това по време на конференция за дронове в Латвия в края на май. Той каза още:
„Ако сте компания за дронове и вашият продукт не се използва на фронтовата линия в Украйна, по-добре се откажете от бизнеса.“
Raybird може да лети непрекъснато повече от 28 часа и използва набор от сензори, включително оптични, електромагнитни и различни радари, за да събира данни „далеч зад“ фронтовата линия, понякога от разстояние над 200 км.
Освен това, много от сензорите на безпилотния летателен апарат могат да бъдат сменени само за минута, което позволява на военните да реагират бързо.
Джъстин Хеджис отбеляза, че украинското Министерство на отбраната е похвалило дрона, който може да изпълнява задачи, които обикновено се изпълняват от много по-големи модели безпилотни летателни апарати. Според него дронът тежи само 25 кг и има допълнителното предимство да бъде „относително незабележим“.
„Малките, усъвършенствани дронове са от решаващо значение за откриване на вражески движения и ценни цели, като превозни средства и противовъздушна отбрана. В отговор Русия използва постоянно развиващи се тактики за електронна война, насочени към заглушаване на сигнали, подправяне на GPS позиции или заглушаване на радиочестоти“, подчертава BI.
Хеджис добави, че инженерите на Skyeton непрекъснато се адаптират към подобни заплахи.
„Данните доказват това“, увери той, отбелязвайки, че украинските изтребители изпълняват над 80 мисии от всеки дрон, преди да се провалят.
По-рано председателят на Съвета на резерва на Сухопътните войски на Въоръжените сили на Украйна Иван Тимочко обясни трудността при намирането на противодействие на „шахидите“. Според него по този въпрос Украйна трябва да вземе предвид, че всяко средство за унищожаване много бързо губи своята актуалност.
Тимочко смята, че „тези дронове-прехващачи трябва да се използват по такъв начин, че техните собствени да не ги свалят, да не ги считат за вражески цели“. Той също така подчерта, че дроновете-прехващачи не са само един елемент от цялостния комплекс за противодействие на „шахидите“.
Същевременно изданието Welt писа, че Германия ще финансира производството на 500 дрона с голям обсег за Украйна, които могат да атакуват цели на разстояние до 1200 км.
Според източници на изданието, дроновете ще бъдат готови за употреба през следващите месеци. Очаква се Украйна да може да поразява цели дълбоко в руска територия.