
Напрежението в Сърбия расте, а студентите не се отказват от протестите си въпреки арестите и сблъсъците с органите на реда. За пореден ден в големите градове в страната има пътни блокади, а протестиращите дадоха ултиматум на президента Вучич и обявиха гражданско неподчинение. Европейската комисия (ЕК) отрече да има каквато и да било връзка с протестите в Сърбия, които правителството нарича „цветна революция“, съобщи телевизия N1.
"Напълно отричаме каквото и да било подстрекаване на антиправителствени протести където и да било по света, не само в Сърбия. Уважаваме тези, които са избрани от гражданите и населението на страната, и искаме да заявим това много ясно", каза говорителката на Европейската комисия Паола Пиньо.
Тя коментира изявлението на Александър Вучич, че протестите в Сърбия представляват „цветна революция“, както и твърденията на близки до властите медии за участието на западни държави и ЕС в организацията на протестите.
„Разпространението на дезинформация и враждебна политическа реторика, включително срещу ЕС и неговите граждани, няма място по пътя на интеграцията в ЕС“, предупреди ЕК.
"ЕС отхвърля и осъжда всяко отричане, релативизиране или погрешно тълкуване на геноцида в Сребреница. В Европа няма място за отричане на геноцида, ревизионизъм и възхваляване на военнопрестъпници, които противоречат на най-фундаменталните европейски ценности. Опитите за пренаписване на историята са неприемливи", заявиха от Европейската комисия.
Според сръбските медии само в рамките на 24 часа са регистрирани над 80 пътни блокади и още редица протестни акции. Случаят на студент, който беше пребит от маскирани сили за сигурност, още повече разгневи протестиращите. В същото президентът Вучич продължава да повтаря, че протестите били ръководени от чужбина. В тона му се включват и редица медии в страната, които се смятат за приближени до него. Те внушават, че държавната власт има пълен контрол над ситуацията, а по улиците излиза "една малка група от терористи", обобщава Андрей Иваний в ТАЦ.
"Правителството и президентът Вучич загубиха категорично легитимността си след инцидента с навеса в Нови Сад и масовите протести през последните месеци. Миналата неделя показа, че политическата криза далеч не е преодоляна", коментира пред ДВ Кирстен Шьонефелд от белградския офис на немската фондация "Фридрих Еберт".