
“Екстремно топлото време е мъчително за животните точно толкова, колкото и за хората. Жегата може да доведе до опасна хипертермия, която е животозастрашаваща. Изключително опасна е жегата за хронично болни и възрастни животни. При такива с кардиологични проблеми тя може да обостри заболяванията им”.
Това каза пред ФрогНюз Анжелика Емилова от „НЕМОС АНИМАЛС БГ“ Фондация – неправителствена организация, която кастрира улични животни, прибира болни бездомничета за лечение, спасява новородени котенца, останали без майка. А после им търси дом.
Говорим с нея как да се грижим за животните – домашни или бездомни, в екстремните летни горещини. Говорим и защо е важно да осиновяваме домашни животинки, а не да ги купуваме.
Как да се грижим за животните в горещините?
„На домашните си любимци трябва да осигурим постоянен достъп до чиста вода. Това важи с особена сила за котките, които често пият малко вода. За да стимулираме приема на вода, трябва да я подменяме често, а съдът трябва да е винаги чист. Ако въпреки това котката не проявява интерес, опитайте с фонтан за вода. При недостатъчен прием на вода, е добре да храним с храна с по-голям процент водно съдържание“, съветва Анжелика.
„В горещата част на деня животните трябва да стоят в климатизирани помещения. Разходките на кучетата се правят сутрин рано и по-късно вечер. Нагорещеният асфалт често причинява изгаряния на лапичките, поради което разходки в горещата част на деня следва да се избягват“, посочва тя.
Екстремните горещини и студове са изпитания най-вече за бездомните животни.
„Можете да спасите живот в 2 лесни стъпки:
– сложете съд с вода
– пуснете животното за половин-един час във входа на блока си или в къщата си, за да се охлади или стопли“.
Защо да осиновим животно?
„Краткият отговор е: за да спасим живот. Животните на улицата в града и по селата са там не по своя воля, а поради безотговорността на човека. Кучето и котката не са диви животни. В продължение на хилядолетия човекът ги е опитомил и ги е направил зависими от себе си. На улицата животното е в постоянен риск от глад, болести, човешко насилие, инциденти. В резултат на това средната продължителност на живота на бездомна котка в България е 2 години и половина, а едва 25% от родените на улицата котенца оцеляват до навършване на 6-месечна възраст. За да онагледим, това означава, че от котило от 4 котенца, оцелява само едно бебе“, казва Анжелика Емилова.
„Осиновяването на животно в България е хуманен акт в полза на живота, който дава добър пример и който се противопоставя на незаконното домашно развъждане. С изключение на лизензираните развъдници, всички останали продават животни единствено с цел печалба“.
Какво стои зад една покупка на животно от нелицензиран развъдник?
„Първо, стимулирате незаконното развъждане: ако има търсене, има и предлагане.
Второ, ставате съучастници в експлоатацията на женски кучета и котки, които биват заплождани по 3–4 пъти в годината и това се повтаря, докато могат да раждат, след което биват заменяни с други.
Трето, животните в тези обекти се отглеждат в мизерни условия без елементарна медицинска грижа.
Четвърто, бебетата често са с генетични болести поради липсата на задължителните генетични тестове, които трябва да се правят при развъждане.
Пето, лошите санитарно-хигиенни условия и липсата на ветеринарно-медицинска грижа водят до закупуване на животни, носители на редица болести“, отговаря Анжелика Емилова.
„За разлика от това сериозните организации за защита на животните в България предлагат за осиновяване животни, които са с удостоверен от ветеринарен лекар здравен статус, с поставени микрочипове и с издадени европейски паспорти. Ако здравословното състояние и възрастта на животното позволява, то е ваксинирано и кастрирано. В повечето случаи осиновяването на животно у нас е напълно безплатно за осиновителя. На него му остава да гушне котенцето, кученцето или зайчето и да го направи член на своето семейство“.
Осиновяването – разумен акт. И как да помогнем?
„Осиновяването е разумен акт. Осиновявайки, ние взимаме един живот в ръцете си и ставаме отговорни за него в следващите 20 години.
Затова, ако не сте готови да имате домашен любимец, но искате да помогнете, можете да го направите по редица други начини:
– кастрирай котката или кучето пред блока или къщата си. Така няма да се раждат повече нещастничета, чийто живот всеки миг ще е борба за оцеляване;
– отиди в приют, разходи куче, поиграй с него, погали го, покажи му, че точно то е специално за теб – макар и само за половин час;
– дари време, труд, средства на неправителствени организации, които са превърнали грижата за ничиите животни в своя кауза. Тези организации разчитат единствено на помощ от хора като теб. Те съществуват изцяло на доброволен принцип, нямат държавно, общинско или евро финансиране. Регистрирани са по ЗЮЛНЦ и ако не вярваш, можеш да видиш отчетите им в Търговския регистър – публични са“.
„НЕМОС АНИМАЛС БГ“ Фондация, създадена през май 2024 г. в обществена полза. Зад дейността на организацията стоят двама души, които учат, ходят на работа, имат семейства и свои домашни любимци – кучета, котки и гълъб. А във времето, в което не са на работа, кастрират улични животни, прибират болни бездомничета за лечение, спасяват новородени котенца, останали без майка. А после им търсят дом. За да дойдат на тяхно място следващите, за които ние и организации като нашата са единственият шанс да останат живи и да имат бъдеще на обичани домашни животни. Осинови, не купувай!
Илияна Маринкова