СВЯТ


Русия стана първата държава, която призна режима на талибаните в Афганистан

13 8287 04.07.2025
Русия стана първата държава, която призна режима на талибаните в Афганистан
Афганистанският министър на външните работи а Афганистан Амир Хан Мутаки се ръкува с руския си колега Сергей Лавров в Москва

Русия стана първата страна, която официално призна управлението на талибаните, като външният министър на Афганистан Амир Хан Мотаки нарече това „смело“ решение.


Той се срещна с руския посланик в Афганистан, Дмитрий Жирнов, в Кабул в четвъртък, където Жирнов официално предаде решението на руското правителство да признае Ислямския емират Афганистан, пише BBC.

 

Мотаки заяви, че това е „нов етап на положителни отношения, взаимно уважение и конструктивен ангажимент“ и че тази промяна ще послужи като „пример“ за други държави.





Талибаните търсят международно признание и инвестиции откакто се върнаха на власт през август 2021 г., въпреки съобщенията за нарастващи нарушения на човешките права.

 

„Смятаме, че актът на официално признаване на правителството на Ислямския емират Афганистан ще даде тласък за развитието на продуктивно двустранно сътрудничество между нашите страни“, се казва в изявление на руското външно министерство.

 

В него се посочва, че Русия вижда потенциал за „търговско и икономическо“ сътрудничество в сферите на „енергетиката, транспорта, земеделието и инфраструктурата“ и че ще продължи да подпомага Кабул в борбата с тероризма и наркотрафика.

 

Русия беше една от малкото страни, които не затвориха посолството си в Афганистан през 2021 г., и заяви в Telegram, че „разширяването на диалога с Кабул“ е от ключово значение за регионалната сигурност и икономическо развитие.

 

През 2022 г. Русия стана и първата страна, подписала международно икономическо споразумение с талибаните, с което се ангажира да доставя нефт, газ и пшеница на Афганистан.

 

Талибаните бяха премахнати от руския списък на терористичните организации през април тази година, с цел да се подготви пътят за създаване на „пълноценно партньорство“ с Кабул, съобщи руското външно министерство.

 

Руският президент Владимир Путин нарече талибаните „съюзник“ в борбата с тероризма още през юли миналата година, като техни представители са посещавали Москва за разговори още от 2018 г.

 

Двете страни имат сложна история, след като Съветският съюз нахлу в Афганистан през 1979 г. и води деветгодишна война, която му струва живота на 15 000 души.

 

Решението да бъде инсталирано просъветско правителство в Кабул превърна СССР в международен парий, а съветските войски се изтеглиха от Афганистан през февруари 1989 г.


Западните правителства и хуманитарни организации остро осъждат талибанското управление, особено заради прилагането на шариата, който налага сериозни ограничения върху жените и момичетата.

 

През последните четири години жените бяха лишени от достъп до средно и висше образование, не могат да напускат домовете си без мъжки придружител и са подложени на строги изисквания за облекло.

 

Законодателството става все по-рестриктивно, като последните „добродетелни“ закони забраняват на жените да говорят извън дома си.





Организацията на обединените нации заяви, че тези правила представляват „джендърен апартейд“, като също така съобщава за публични бичувания и брутални нападения над бивши правителствени служители.

 

През 2021 г. Съветът за сигурност на ООН наложи строги санкции на Афганистан, включително замразяване на приблизително 9 милиарда долара активи.

 

Докато Китай, Обединените арабски емирства, Узбекистан и Пакистан вече са назначили посланици в Кабул, Русия е единствената държава, която официално е признала талибанското правителство от завръщането му на власт преди почти четири години.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама