
Трите най-големи политически сили в Европейския парламент – Европейската народна партия, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и „Обнови Европа“, се споразумяха за отпадането на формулировките „македонска идентичност“ и „македонски език“ от проектодоклада за напредъка на Република Северна Македония (РСМ).
Очаква се мнозинството в пленарна зала в Страсбург да подкрепи поправките в доклада тази седмица.
В проекторезолюция на Европейския парламент, базирана на доклада на Томас Вайц, директно се подчертава целта на сръбския геополитически проект за доминация на Балканите. Той не е само икономически, а цели промяна на държавните граници в региона и включва Република Сръбска, Черна гора, Косово и Северна Македония.
„Странно беше, че тези термини – „идентичност“ и „Език“, присъстват в един доклад, който би трябвало да отчете как последната година в Северна Македония се спазват европейските изисквания за борба с корупцията, за икономическото развитие и борбата със сивата икономика, за свободата на медиите. Тези проблеми би трябвало да бъдат отразени в един такъв доклад“, смята журналистът Нина Спасова.
По думите ѝ управляващите в РСМ, особено правителството на Християн Мицкоски и президентът Гордана Силяновска, имат комплекс относно своята идентичност и от факта, че техният език е изграден на база на българския език.
„Повече от ясно е, че няма многовековна македонска идентичност, съответно и език. Това го казвам не защото така ни се иска, а защото в това твърдение няма капка документална истина“, коментира по BTV езиковедът проф. Ана Кочева от Института по български език към БАН.