
Двудневната среща на върха на БРИКС се проведе в отсъствието на двама от най-влиятелните ѝ членове . Руският диктатор Владимир Путин говори чрез видеоконферентна връзка. Всичко за него е ясно: Путин е обсебен от сигурността и много се страхува да лети където и да е в момента. Освен това някои държави, които са членки на БРИКС, са и страни по Римския статут на Международния наказателен съд. Предвид заповедта за арест на Путин от МНС, те не гарантират на шефа на Кремъл железните гаранции, на които той разчита.
Плюс това, той има параноя, свързана не само с войната в Украйна, но и със състоянието на нещата в Руската федерация.
Тоест, мисля, че до известна степен се страхува да напусне страната дори за кратко време. Например, ако летите до Китай, това е една история, защото е посещение при стратегически партньор и няма къде да отидете. А съвсем друго е да летите някъде, за да се срещнете с не толкова „важни“ партньори...
Що се отнася до ръководителя на Китай Си Дзинпин, тази година той не присъства на срещата на върха на БРИКС за първи път, откакто пое страната си през 2012 г. И тук говорим за това, че интересът му към БРИКС наистина е спаднал в значителна степен. В края на краищата, в началото имаше идея за създаване на аналог на „Голямата седморка“, обсъждаше се опит БРИКС да се превърне във военно-икономически съюз, а и Русия като цяло мечтаеше за военно-политически съюз. Но всъщност се оказа съвсем различна история - БРИКС не стана нито едното, нито другото. Това е изключително икономически съюз, и то икономически съюз, основан на много специфични принципи, защото всички участници са различни, всички страни имат различна икономическа структура... Както някога се наричаше БРИКС - „клубът на обидените“.
Така че Си Дзинпин е загубил желание да развива тази структура. Вероятно защото Китай не може да получи нищо изключително от БРИКС, нищо допълнително, което би искал и все още не е получил. Тоест, няма смисъл да се губи време за това.
Освен това, вътрешното положение на Си Дзинпин също не е розово. Има очевидни проблеми с икономиката и неприятни политически моменти.
Факт е, че много от висшите партийни лидери на Китай задават все повече въпроси за случващото се.
Във всеки случай, нито Путин, нито Си Дзинпин загубиха нeщо, като пропуснаха срещата на върха на БРИКС. В същото време това е неприятно и за самата организаци. В края на краищата, когато лидерите не идват на такава среща, всички прекрасно разбират, че никой премиер или министър на външните работи не решава нищо, така че присъствието на такива хора на срещата на върха демонстрира истинското отношение към тази организация. И се превръща в някаква затънтена история. Но това е съвсем очаквано. В края на краищата много преди срещата на върха през 2025 г. беше ясно, че участниците ще загубят интерес към БРИКС, защото този съюз не дава това, на което първоначално разчитаха.
Игор Рейтерович, блог