НОВИНИ


Финландия и Литва ще произвеждат противопехотни мини

2 2351 09.07.2025
Финландия и Литва ще произвеждат противопехотни мини
БГНЕС

Пет държави от НАТО се отказват от договора за противопехотните мини. Всички от тях изказват опасения относно предполагаема заплаха от Русия.


Литва и Финландия ще започнат вътрешно производство на противопехотни мини през следващата година. Те сочат потенциалната военна заплаха от Русия и твърдят, че производството ще е за собствена отбрана и за да снабдяват Украйна, съобщава Ройтерс.

 

Двете граничещи с Русия страни обявиха намерението си да се оттеглят от Отавската конвенция, забраняваща използването на такива мини. Официалните представители заявиха, че производството може да започне след приключване на шестмесечния процес на оттегляне.

 

Три други държави от НАТО и Европейския съюз – Полша, Латвия и Естония, също се отказват от договора, позовавайки се на опасения за сигурността заради войната на Русия в Украйна. Те не са обявили планове за производство на противопехотни мини, но представители на Полша и Латвия са посочили, че биха могли да започнат производство бързо, ако е необходимо. Естония го разглежда като възможен вариант в бъдеще.

 

Украйна също обяви, че се оттегля от Отавския договор от 1997 г., за да може да се защитава по-добре срещу Русия, която не е страна по договора. Двете държави се обвиняват взаимно в използване на противопехотни мини по време на войната.

 

Решението на Финландия и Литва подчертава нарастващата загриженост в Европа, че военните амбиции на Русия може да надхвърлят Украйна. „Ще похарчим стотици милиони евро за противотанкови мини, но също и за противопехотни мини. Това ще бъде значителна сума“, каза пред Ройтерс заместник-министърът на отбраната на Литва Каролис Алекса.

 

„Ще бъдат поръчани десетки хиляди противопехотни мини. Нашата индустрия може да произвежда такива мини“, каза Алекса, чиято страна има 274-километрова граница с Русия и 679-километрова граница с Беларус.

 

„След като производството бъде стартирано, Литва ще може да снабдява и други страни, включително Украйна“, заяви Винцас Юргутис, ръководител на Асоциацията на отбранителната промишленост на Литва.

 

Финландия има по-дълга граница с Русия, отколкото която и да е друга държава от НАТО. Дължината ѝ е 1340 км.

 

„Финландия трябва да има собствено производство“, каза пред Ройтерс председателят на комисията по отбрана на финландския парламент Хейки Ауто.

 

„Мините са високоефективна и много рентабилна оръжейна система. Финландия би могла да достави и противопехотни мини на Украйна“, допълни той. „Не само е правилно и наш дълг да подкрепяме Украйна, но е важно и за сигурността на самата Финландия“, каза Ауто.

 

Противопехотните мини експлодират при контакт, вибрация или разтягане на тел и могат да осакатят както цивилни, така и бойци. Много от тях остават в земята дълго след края на конфликтите.

 

Активисти срещу мините критикуват страните, които напускат Отавската конвенция, и казват, че повторното въвеждане на производството на противопехотни мини може да бъде скъпо и да отнеме много време, за да стане напълно оперативно.

 

Министерството на отбраната на Латвия не се ангажира със започване на производство, но заяви: „Латвийската военна промишленост разполага с необходимия капацитет, а металообработващият сектор е силно развит.“

 

Естония няма непосредствени планове за закупуване на противопехотни мини, заяви министърът на отбраната Хано Певкур. „Засега това е резервен вариант“, подчерта той.

 

PGZ SA, полският държавен отбранителен конгломерат, заяви пред Ройтерс, че би бил готов да произведе милиони мини, ако е необходимо. ZSP Niewiadów, частен полски производител на боеприпаси, заяви, че планира да възобнови мащабното производство на мините през 2027 г. и че инвестира в нови съоръжения.

 

Петте страни от НАТО, които планират да се откажат от договора от Отава, заявяват, че няма да създават минни полета в мирно време, но ще съхраняват мините за бързо разполагане, ако се почувстват застрашени.

 

Правителствата на страните твърдят, че всички минни полета ще бъдат маркирани, за да могат да бъдат разчистени след конфликт. Те разглеждат подобни боеприпаси като средство за възпиране.

 

„Имаме ли ги в наличност, ще имаме и гаранция, че никога няма да се наложи да бъдат използвани“, каза Ауто.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама