
В специално изявление министър-председателят на Република Северна Македония Християн Мицкоски заяви, че европейският път на страната му е бил блокиран от България от самото му начало. Той сравни днешното решение на европарламента с историческите последствия от Илинденското въстание и Първата Световна война, съобщи електронното издание "Vlada.MK".
Всички споменавания за македонски език и идентичност отпаднаха от проектодоклада за Северна Македония.
Европейският парламент одобри изменението, внесено от групите на Европейската народна партия, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа".
Мицкоски отбеляза, че България блокира евроинтеграцията на Северна Македония, но това не е започнало днес, а "още през 1990 година", когато България е направила жест, признавайки независимостта на държавата, но не и езика и нацията.
Северномакедонският премиер отново заяви, че не се отказват от европейския път и ще продължат борбата за членство в ЕС.