
"Следващата цел на България е простичка и ясна – по-голяма интеграция в европейското пространство, за да се осигури по-добро бъдеще на българските граждани. Защото това е моделът, по който Европа ще върви."
Това заяви в ефира на БНР проф. Милко Палангурски часове преди премиерата на книгата "Три погледа към Съединението".
Той изтъкна, че за първи път България се интегрира от най-западните покрайнини до границата на азиатските империи. "Това доказва, че може да се развива и може да живее без войни и конфликти", обясни историкът.
"Ние отиваме там, където са най-добрите държави за живот. В ЕС има 4-5 имперски държави, които се отказаха от имперското си минало, за да бъдат равноправен народ – Германия, Франция, Испания, Италия, Португалия. Това е, което роди европейската култура след Втората световна война – интеграция и всичко започна от въглищата и стоманата", аргументира се проф. Палангурски.
По думите му е почтено да кажем, че българската държавна администрация трябва да бъде реформирана:
"Ние сме с най-лошите административни показатели - съдебна система и силовите министерства. Време е да си го кажем, но политиците не искат да го кажат, защото популизмът е най-страшното нещо".
И прогнозира, че реформа в държавната администрация ще позволи на България да дръпне бързо напред, но "някой трябва да каже, че Царят е гол".
Специалистът е категоричен, че България не е малка страна, а е 11-а по територия в ЕС.
За премиерата на книгата "Три погледа към Съединението" каза, че творбата е нов поглед, съвременен и "се надявам да предизвикаме дебат, защото дори Съединението не е посрещнато с радост от половината българско население".