
40 организации от региона и Европа поискаха от Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО да включи Охридския регион в Списъка на застрашеното световно наследство, за да го предпазят от унищожение. Страната трябва да представи доклад по задължения до 1 февруари 2026 г.
Комитетът за световно наследство на ЮНЕСКО е отложил с една година вписването на Охридския регион в Списъка на застрашеното световно наследство. Това съобщиха министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски и министърът за култура и туризъм Зоран Лютков. Решението е взето на 47-ата сесия на Комитета.
„Статутът на Охридското езеро като световно природно и културно наследство е запазен. Заедно показахме, че когато има ясна воля, координация и отговорно отношение резултатите са неминуеми. Ясно трябва да се каже, че ситуацията, която наследихме беше резултат на години занемаряване, неотговорно управление и недостатък от същински мерки от страна на предишното правителство”, посочи на пресконференция Тимчо Муцунски.
„Решението на Комитета за нас е подтик и мотивация най-сериозно да продължим с конкретните мерки, които ще направят възможно спешното прилагане на препоръчаните мерки от мисиите на ЮНЕСКО от 2020 и от 2024 г., както и на Стратегическия план за възстановяване. В последните седем години нито една от препоръките на ЮНЕСКО не е била взета предвид”, каза министърът на културата и туризма Зоран Лютков.
Премиерът на страната Християн Мицкоски заяви, че Министерството на транспорта и съобщенията е обявило търг за избор на фирма за събаряне на незаконни постройки в защитените зони и всички незаконни обекти около Охридското езеро ще бъдат премахнати. Процедурата по събарянето ще бъде ръководена от Държавния инспекторат по строителство и урбанизъм, който е под юрисдикцията на Министерството на транспорта и съобщенията, а фокусът ще бъде върху незаконните постройки по крайбрежието на Охрид.
Отлагането на решението Охрид и Охридският регион да бъдат вписани в Списъка на застрашено световно наследство е обусловено от поредица от задължения, за които страната трябва да представи доклад до 1 февруари 2026 г.
Преди дни 40 организации от региона и Европа поискаха от Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО да включи Охридския регион в Списъка на застрашеното световно наследство, за да го предпазят от унищожение. Бе подготвен проект за решение, в който се посочва, че продължава „деградацията на атрибутите, които са определили Охридския регион като защитено наследство на ЮНЕСКО” и в който се изисква изпълнение на забележките на мониторинговата мисия от миналата година. В документа Северна Македония и Албания са призовани да работят за засилване на трансграничния диалог, както на високо институционално, така и на оперативно ниво, за да се осигури ефективно и устойчиво управление на региона.
Охрид и Охридският регион е вписан в списъка за световно културно наследство на ЮНЕСКО през 1979 г., а през 2019 г. регионът е разширен, като в него е включена и албанската част на езерото, като по този начин се превръща в междудържавен обект на световното наследство. Охрид е едно от най-старите селища в Европа, с археологически останки от бронзовата епоха до Средновековието, когато градът е духовен център на християнството. В него и в непосредствена близост до града са изградени множество православни църкви и манастири. Охридското езеро датира от предледниковия период и предоставя уникално убежище за множество ендемични и сладководни видове флора и фауна.