НОВИНИ


„Не“ на еврото, „Да“ на Кремъл: Кои са отстъпниците в Страсбург

21 9292 10.07.2025
„Не“ на еврото, „Да“ на Кремъл: Кои са отстъпниците в Страсбург
БГНЕС

На 8 юли България получи официална „зелена светлина“ за присъединяване към еврозоната. От 1 януари 2026 г. еврото ще замени лева – историческа стъпка, подкрепена с категорично мнозинство в Европейския парламент: 531 гласа „за“, 69 „против“, 79 „въздържали се“. Сред малцинството „против“ – трима български евродепутати. Всички от групата „Европа на суверенните нации“ – политическо формирование с добре познати евроскептични и проруско ориентирани позиции.


Тримата гласували „против“ еврозоната за България са:

 

Рада Лайкова (ПП „Възраждане“)

 

Снимка: скрийншот


Член на Икономическата комисия в Европарламента, Лайкова направи неуспешен опит да отложи гласуването с мотив за „конфликт на интереси“, понеже докладчикът по темата е Ева Майдел от ГЕРБ. Искането ѝ беше отхвърлено.


„Не може една и съща партия да изготвя доклада, да контролира правителствените данни и да настоява за светкавично гласуване – без корекции, без дебат, без независимост“, заяви тя.

 

Отговорът от пленарната зала дойде остро:


Йерун Ленаърс от ЕНП: „Лайкова и нейните съюзници предпочитат България да се присъедини към рублата, а не към еврото.“


Залата реагира с аплодисменти.

 

Станислав Стоянов


.
Снимка: БГНЕС


Един от учредителите на „Възраждане“, избран за председател на партията EСН. Завършил европейска интеграция и публична администрация, но с политически курс, който води в обратна посока от Европа. Участва в комисии по външни работи и транспорт, както и в делегации за отношения с Русия и Азия.

 

Петър Волгин


.
Снимка: БГНЕС


Публично известен с проруските си изказвания, Волгин не за първи път застава на позиции, които кънтят повече в Москва, отколкото в Брюксел. Не случайно интервюто му с руската посланичка Митрофанова беше свалено от ефир от БНР. В Европарламента е говорител на ЕCН и член на комисии по заетост, външни работи и индустрия.


69 депутати от 12 държави казаха „не“ на българското влизане в еврозоната. 26 от тях са от „Европа на суверенните нации“, 20 от „Патриоти за Европа“, 16 независими, и единици от други политически сили. Сред тези 69 обаче, само трима са българи – и именно те изглежда не виждат мястото на страната си в европейското семейство.


Докато Брюксел каза „да“ на българското бъдеще, някои родни политици все още гледат на изток, но това не буди изненада в нас...

 

ФрогНюз


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама