
Северният Атлантически океан е покрит с около 27 милиона тона нанопластмаса – количество, което преди се смяташе за замърсяващо целия световен океан. Това тревожно откритие идва от ново проучване на Кралския нидерландски институт за морски изследвания (NIOZ) и Университета в Утрехт.
Изследователите оценяват замърсяването с нанопластмаси в горните 10 метра вода в Северния Атлантик на 27 милиона тона. Нанопластмасовите частици – фрагменти с размер по-малък от хилядна от милиметъра – са открити във водни проби, взети от 12 станции в океана.
Средната концентрация на нанопластмаса на дълбочина 10 метра е около 18,1 милиграма на кубичен метър вода, докато пробите от морското дъно показват средна концентрация от 5,5 милиграма на кубичен метър. В близост до бреговете на Европа концентрацията достига 25 милиграма на кубичен метър.
Хелге Ниман – изследовател в NIOZ и професор в Утрехтския университет – посочва, че нанопластмасите могат да проникнат дълбоко в човешкото тяло, включително и в мозъчната тъкан.
„Сега, когато знаем, че те са толкова широко разпространени в океаните, е очевидно, че проникват в цялата екосистема – от бактерии и други микроорганизми до риби и хора. Как това замърсяване влияе върху екосистемата, се нуждае от по-нататъшно проучване,“ казва Ниман.
Учените са установили, че нанопластмасите вероятно представляват най-голямата част от пластмасовата маса в океаните.
„Нанопластмасите, които се намират там, никога не могат да бъдат почистени. Затова най-важното послание от това проучване е да предотвратим по-нататъшното замърсяване на околната среда с пластмаси,“ допълва той.