
Министърът на енергетиката твърди, че заради този договор са подписани 8000 сделки на борсата, от които 7000 са на загуба за „Булгаргаз“.
„Нищо не е налагало подписването на договора с „Боташ“. Отделно от това – заради този договор са подписани 8000 сделки на борсата, от които 7000 са на загуба за "Булгаргаз", тъй като е имало толкова много газ, че руски компании са доставяли газ на България, който после е продаван на половин цена в Гърция. Дотирали сме гръцката държава“, възмути се Станков пред БНТ.
Към момента на сключване на договора с „Боташ“ нищо не е изисквало сключването на такъв договор, защото държавната „Булгаргаз“ знае точно колко газ изискват нейните клиенти за следващата година. Такъв е бил случаят и в края на 2022 г., когато са разписвани договорите. Били са необходими 25 единици газ за консуматорите. Ние имаме 10 единици по дългосрочен договор с Азербайджан, и 10 с подписани дългосрочни договори с Гърция, които са доставяли 15 единици. По време на служебното правителство са подписани договори с Газпром.
С други думи консумацията е била изцяло обезпечена. В допълнение към това сме имали и 4 единици газ в подземно хранилище.
Това каза министърът на енергетиката и бивш председател на парламентарната комисия за договора с „Боташ“ Жечо Станков. Докладът за това е над 28 страници.
„Оставихме държавната компания с нула лева кредити и зависимости, а в момента я заварваме с над 1.8 млрд. лв. Дългове“, допълни министърът.
Относно твърденията, че договорът е изгоден, но не се ползва, министър Станков коментира, че от подписването на договора през 2022 г. той е ползван точно два пъти. „Тази винетка, за която плащаме всеки ден по 1 055 000 лв., ползваме само 13% от цялата сума. Накрая на годината сме платили 400 милиона лева, като от тях сме ползвали само 13%. Тази висока стойност, която плащаме за транзита през „Боташ“, се отрази на високи цени в парното, защото тя няма как да не се отрази в цените на стоките, услугите и енергоносителите.“
„Що се касае за това коя чужда компания е готова да внася, всички колеги от други страни казват, че им е по-евтино да внасят през гръцки терминали, където цената им е два пъти и половина по-ниска, отколкото през договора с „Боташ“. Всички български граждани разбраха каква финансова щета носи договора с „Боташ“. Президентът казва, че имало по-добри условия, но аз така и не съм чул за тях – ако е имало такива условия, защо договорът не е сключен с тях? Вместо това сме подписали договор без клауза за прекратяване и милиарди компенсация при предсрочно прекратяване“, каза още Станков.
На въпрос защо се разследват точно Росен Христов и Деница Златева, Станков коментира, че е разпоредил МЕ незабавно да окаже пълно съдействие на органите. Повече от 5 часа разследващи са копирали документи в министерството, в които има думичката „Боташ“. Има подпис на действащ министър върху договора с турската компания, има съмнения, че договорът просто е спуснат за подписване, и не е имало почти никакво договаряне по него, обясни Станков.