НОВИНИ


Вино, пари и власт: Защо римляните обожаваха обществените бани

0 2517 13.07.2025
Вино, пари и власт: Защо римляните обожаваха обществените бани
БГНЕС

Сред развалините на термите на Каракала в Рим днес се чува само крясъкът на чайки. Някога обаче този колосален бански комплекс е гъмжал от живот. Издигнат в началото на III век, той е приютявал хиляди посетители всеки ден. Днес – освен когато приютява някоя оперна постановка – мястото е почти безлюдно, отбелязва Slate.


Как изглеждали римските терми?


Останки от обществени бани (thermae) се намират на почти всяка крачка из Рим. Почти всички императори строяли терми, а през IV век в града имало цели 952.

 

Най-големи били тези на император Диоклециан – комплекс с площ от 13 хектара, побиращ до 3000 души на ден. Термите включвали:

 

Caldarium – гореща зала, отоплявана чрез въздушни канали;
Tepidarium – топла междинна стая;
Frigidarium – зала с басейн със студена вода;
Палестра – открита спортна площадка с площ от 4000 кв. м.


Комплексите разполагали още със зали за масажи, библиотеки, салони, ресторанти и барове. Те били истински социални хъбове – достъпни дори за обикновения римлянин. Входът често бил безплатен в празнични дни или по време на политически кампании.

 

„Баните, виното и сексът правят живота да си струва“


Философът Сенека, който живеел над обществени бани, не бил особено очарован. В писмо до приятел описва:

 

„Чуваш стенанията на спортисти, плясъка на скачащи във водата, писъците на епилатори, крясъците на търговци на сладкиши, наденици и пайове – и всички викат с песноподобен глас.“


Но въпреки какофонията, баните били средище на живота. Аристократите пристигали с цяла свита слуги, облечени с най-скъпите си тоги и блестящи бижута. Богатството, статутът и тялото – всичко било изложено на показ.

 

Жени, лекари и... епилатори


Мъжете и жените се къпели отделно или в различни часове. В някои терми имало и специални зали за жени. Известният лекар Соран от Ефес препоръчвал баните като подготовка за раждане. Масажите с масла, ароматите и парата превръщали къпането в ритуал.

 

Римски СПА – но с роби


Блясъкът на термите не бил възможен без тежкия труд на робите. Те чистели, пълнели огнищата, масажирали господарите си и стържели кожата им със стригил – бронзова стъргалка. Влизали в комплекса през отделен вход.

 

Империя на баните


Римската мания по къпането се разпространила из цялата империя – от Северна Африка до Британия. Известен пример е Aquae Sulis (дн. Бат, Англия), където естествен извор захранвал баните, посветени на богинята Минерва.

 

В Германия се извисяват руините на римски терми в Баден-Баден. В испанския Толедо археолози открили бани с площ от близо хектар. Дори в армейските лагери се строяли миниатюрни комплекси – за удобство на войниците.


Надпис от I век гласи: „Баните, виното и сексът правят живота да си струва.“ Древен Рим не се е шегувал с хедонизма.


Препоръчай Сподели
Уважаеми читатели, разчитаме на Вашата подкрепа и съпричастност да продължим да правим журналистически разследвания.

Моля, подкрепете ни.
Donate now Visa Mastercard Visa-electron Maestro PayPal Epay
Ads / Реклама
Ads / Реклама